![Αγάπη Θέατρο Τέχνης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/bd/bd2871b91fd648fc8fdd735adc820e57.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο σπαραγμός των σχέσεων που χάνονται στα βάθη της μνήμης, αλλά και τα συναισθήματα των ανθρώπων που βρίσκονται δίπλα σε όσους απομακρύνονται μέρα με τη μέρα, γίνονται το υλικό μίας παράστασης-αφιέρωμα στη μνήμη της γιαγιάς και του παππού της σκηνοθέτριας Ελένης Ευθυμίου. Η "Αγάπη" θα κάνει πρεμιέρα στις 26 Φεβρουαρίου, στο Υπόγειο του Θεάτρου Τέχνης, με ένα εξαιρετικό σύνολο πρωταγωνιστών: Παντελής Παπαδόπουλος, Μαριέττα Σγουρδαίου, Κωνσταντίνα Τάκαλου.
![Αγάπη Ελένη Ευθυμίου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/76/769011134fa945b88902c68a1cb56234.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Είμαστε οι μνήμες μας; Και αν οι μνήμες θολώσουν, ποιοι είμαστε; Και τι επίδραση έχει αυτό στους αγαπημένους μας; Ο ρόλος της μνήμης για την ανθρώπινη ταυτότητα, η αορατότητα των ανθρώπων της τρίτης ηλικίας, η έννοια της φροντίδας και τα όρια της αγάπης γίνονται οι κινητήριες θεματικές για τη δημιουργία μιας παράστασης που επιχειρεί να μιλήσει για όσα συχνά δεν μοιραζόμαστε ή δεν τολμούμε καν να αρθρώσουμε. Μπροστά στην απώλεια του εαυτού, είναι τελικά η αγάπη ανήμπορη; Πώς συγκρούεται με την αρρώστια και τον πόνο; Και, τελικά, θριαμβεύει ή κατακρημνίζεται;
![Αγάπη Ελένη Ευθυμίου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/25/2554cf1435b44ac7aa4bfa1815078c42.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Το κείμενο & η δραματουργία είναι της Ελένης Ευθυμίου & της Σοφίας Ευτυχιάδου, στο κείμενο συνεργάστηκε η Γιώτα Κουιτζόγλου, η μουσική σύνθεση είναι του Λευτέρη Βενιάδη, τα σκηνικά & οι φωτισμοί της Ζωής Μολυβδά-Φαμέλη, τα κοστούμια της Διδώς Γκόγκου. Ερμηνεύουν: Παντελής Παπαδόπουλος, Μαριέττα Σγουρδαίου, Κωνσταντίνα Τάκαλου, Γιώτα Κουιτζόγλου, Μάρκος Κώτσιας.