Το συγκρότημα από το Μάντσεστερ επιστρέφει στην Αθήνα για ένα μοναδικό live στο "Floyd".
Η Greenpeace έφτιαξε την ιδανική, natured themed playlist για να αποδράσουμε από το άγχος της καθημερινότητας.
Βγαλμένη από hard & heavy όνειρο μοιάζει η προτελευταία μέρα του φεστιβαλικού μαραθώνιου στην Πλατεία Νερού (Κυριακή 21/7), αφού ενώνει δύο θρυλικές φωνές της βρετανικής ατσάλινης εποποιίας των 1980s με το γκρουπ που προσωποποίησε τη γερμανική σχολή.
Ο Σέθ Ντάνιελς εμφανίζεται ως ένας μικρός Φρέντι Μέρκιουρι στη σκηνή του City Garden Festical.
Η σημαντική ερμηνεύτρια έρχεται για δύο συλλεκτικές συναυλίες στο Μικρό Θέατρο της Αρχαίας Επιδαύρου.
Λίγο πριν τον νέο του ερχομό στην Αθήνα (Ηρώδειο, Πέμπτη 18/7), ο σπουδαίος τζαζίστας θυμάται τις συνομιλίες του με τον Έλληνα συνθέτη, αλλά κουβεντιάζει και για τον καινούριο του δίσκο, τη βαθιά του φιλία με τη Μαρία Φαραντούρη, τον Thelonious Monk, και τον καιρό που πέρασε πλάι στους Beach Boys.
Τι κοινό έχει η παλαιά μουσική με την urban κουλτούρα; Μα φυσικά τον ανατρεπτικό κόντρα τενόρο/breakdancer, που έρχεται στο Ηρώδειο με το μουσικό σύνολο Il Pomo d’ Oro, στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Αθηνών (16/7).
Τα ρεσιτάλ έντεχνου τραγουδιού των υψιφώνων Φανής Αντωνέλου και Ζυλί Φουξ έσωσαν την τιμή του τόσο σημαντικού μουσικού αυτού είδους κατά την τρέχουσα καλλιτεχνική περίοδο.
Ένα πρόγραμμα εφ’ όλης της ύλης, τραγούδια από την 45χρονη και βάλε παρουσία τους στη μουσική σκηνή με οκτώ δίσκους και πολλά ανέκδοτα.
H ψυχή των Fundracar μας μιλάει για τη δική του Αθήνα λίγο πριν το live τους στη Τεχνόπολη.
Τι κι αν πέρασαν 26 χρόνια; Ο Billy Corgan και οι συνοδοιπόροι του επιμένουν ότι "the world is a vampire" και προσκαλούν όσους τους λάτρεψαν σε μια μεγάλη καλοκαιρινή συναυλία, στο Στάδιο Ειρήνης & Φιλίας (16/7).
Chicago funky blues, ηλεκτρικά blues και αναφορές σε άλλα "μαύρα" ιδιώματα από έμπειρους bluesmen.
Ο Παύλος Παυλίδης, ο Σπύρος Γραμμένος, η Άννα Βίσση, ο Βέβηλος, τα Υπόγεια Ρεύματα και πολλοί ακόμα αφιέρωσαν τα τραγούδια της παρακάτω λίστας σε μια προσπάθεια να μην ξεχαστεί αυτό που έγινε στην οδό ZackieOh την Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου 2018.
Δεν πήγαν όλα πρίμα στο sold out Ηρώδειο. Δεν ήταν όλα καλώς ειπωμένα. Δεν συνάδει, σε κάθε περίπτωση, ο χαρισματικός τραγουδοποιός με τον σημαίνοντα κοινωνικοπολιτικό στοχαστή –ειδικά αν κάπου στη μέση παρεμβάλλεται ΄κείνος ο "πονηρός πολιτευτής". Στο τέλος, όμως, κερδίζει πάντα ο "Νιόνιος".
Στο Κέντρο Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος μαζί με τον Amalia & The Architects θα πραγματοποιήσει τη συναυλία του ο τραγουδιστής από το Τέξας.
Ένα πενθήμερο συναυλιακό σερί φέρνει στο Δημοτικό Θέατρο Λυκαβηττού κυρίως παλιούς γνώριμους και αγαπημένους του ελληνικού κοινού, αλλά και έναν καλλιτέχνη-έκπληξη.
Η έβδομη μέρα της πολυπρόσωπης διοργάνωσης έφερε στην Πλατεία Νερού ως co-headliners τους Black Pumas και την πολυπολιτισμική ομάδα των Rob Garza και Eric Hilton (9/7).
Χρειάστηκε να περιμένουμε αρκετά χρόνια για την επιστροφή τους στην Αθήνα, αλλά η επιδραστική κολεκτίβα από το Μπρίστολ, έρχεται στην έβδομη ημέρα του Release Athens 2024, στις 17/7.