![Λήθη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/8c/8c8e5634780c4989959ab79b5347fa1a.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με πρώτο και βασικό άξονα το μονόλογο της "Λήθης" του Δημήτρη Δημητριάδη, μια ηθοποιός και μια χορεύτρια επικοινωνούν η καθεμία την ύπαρξή τους στο παρόν. Το σώμα ζει κι αναπνέει στο τώρα, αυτοσχεδιάζει κι ερευνά.
Για τρεις μόνο παραστάσεις (5, 6 και 7/5, στις 9.15μ.μ.), το Bios φιλοξενεί δύο σώματα που συμπληρώνουν το ένα το άλλο, ζουν παράλληλα, συνομιλούν, παίζουν, εμπνέουν κι εμπνέονται. Ο μέσα και ο έξω χώρος υπαγορεύουν τη δράση πάνω στη σκηνή. Μια γιορτή του κόσμου μέσα μας διαδραματίζεται πάνω στη σκηνή και τότε η αιώνια λήθη αποδίδει το σώμα στο σώμα και λέει: "Να ζεις όσο θα ζει το σώμα και να μη ζητάς περισσότερο, ούτε να το θέλεις, ούτε να το ελπίζεις, ούτε να το πιστεύεις. Να το ζεις όσο θα ζει".
![Λήθη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/e9/e9275e2acf3c40889b30304701b7c1f8.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στη σκηνή ερμηνεύουν οι Φανή Γεωργακάκη και η Κατερίνα Αρχοντάκη, με την Ανδρονίκη Μαραθάκη να επιμελείται χορογραφικά την περφόρμανς (εν είδει σκηνοθεσίας). Η μουσική επιμέλεια είναι του Επιμενίδη Κουτσαυτάκη.
Η παράσταση ανέβηκε για πρώτη φορά στο πλαίσιο της δράσης του ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Κρήτης "Θεατρική Άνοιξη", το Μάρτιο του 2023.
Για εισιτήρια, επισκεφθείτε το viva.gr με ένα κλικ εδώ.