![enkrypto2](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu608x406/1,113,608,406/crop/both/13/13347cbd783e40a7b81d246e28eaac8f.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μια ενδιαφέρουσα πρόταση για όσους κινούνται στο κέντρο κάνει το σύγχρονης αντίληψης μαγειρείο "Εν Κρυπτώ", που κρύβεται πράγματι στο ισόγειο μιας πολυκατοικίας της οδού Χαριλάου Τρικούπη. Οι γεύσεις που προτείνει ο έμπειρος σεφ και συνιδιοκτήτης Νίκος Βαγενάς έχουν σαν αφετηρία τους την κλασική ελληνική κουζίνα αλλά διανθίζονται σταθερά και με περίπου δέκα πιάτα ημέρας που δεν περιορίζονται αυστηρά σε αυτή, και μπορείτε να δοκιμάσετε στα λίγα τραπέζια επί τόπου ή με delivery στο σπίτι. Έτσι, πλάι λόγου χάρη στο τηγανόψωμο με φέτα, μυζήθρα και σπανάκι ή το ψητό ταλαγάνι με χειροποίητο τσάτνεϊ ντομάτας, παίρνουν θέση μαγειρευτά όπως το παστίτσιο και ο μουσακάς, αλλά και πιάτα πιο μεσογειακής αντίληψης σαν τα φιλετάκια κοτόπουλου με καπνιστή πάπρικα και εστραγκόν. Σημειώστε ακόμα πως τα περισσότερα ζυμαρικά παρασκευάζονται στην κουζίνα, όπου ζυμώνουν επίσης καθημερινά το δικό τους ψωμί και ανοίγουν χειροποίητο φύλλο για τις πίτες τους, όπως η σπανακόπιτα με κατσικίσιο τυρί και η κοτόπιτα με παρμεζάνα ή γραβιέρα Νάξου.