![Kalon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/0d/0d4ffba24f4f42bdae4e6c723d73cdc7.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Δεν μπορώ να πω πως δεν αισθάνομαι ένα σκίρτημα καθώς καταδύομαι ξανά στην ημιυπόγεια γοητεία του χώρου που κάποτε στέγαζε το "Central" στην Πλατεία Κολωνακίου. Τις ενδιάμεσες φάσεις του ως "Block 146" και "Rock’n’Roll" ομολογώ πως τις είχα χάσει, όμως εδώ έχει ανάψει εδώ και ελάχιστα εικοσιτετράωρα τα φώτα του το "Kalon", η νέα πρόταση του δραστήριου επιχειρηματία Γιάννη Μωράκη και της ομάδας του, που φιλοδοξεί να κάνει τον ιστορικό χώρο ξανά σημείο συνάντησης των Αθηναίων για το μεσημέρι και το βράδυ.
![Kalon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/2c/2c791ee39386448fb26bd1444116ed5b.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η ατμόσφαιρα που φιλοτέχνησε το γνωστό αρχιτεκτονικό γραφείο του Γιώργου Παντελούκα έχει κάτι από κομψή και μοντέρνα Ελλάδα. Άγρια πέτρα και ξανθό ξύλο στους τοίχους, ελιές που φυτρώνουν μέσα σε γλάστρες και κατά τόπους κρέμονται φουντωτές από το ταβάνι, βοτσαλωτό μωσαϊκό με κρυφούς φωτισμούς στο πάτωμα που σου δίνει την εντύπωση ότι ίπταται έτσι όπως κάθεσαι στα τραπέζια από σκούρο πράσινο μάρμαρο και τα αναπαυτικά καθίσματα στο χρώμα της ελιάς που γεμίζουν τον κύριο χώρο του φαγητού.
![Kalon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/9a/9ac0447376914326856b8fd19eebc2b6.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Η ημιβυθισμένη μπάρα βρίσκεται στο επίκεντρο του μαγαζιού, περιτριγυρισμένη ολόγυρα από αρκετά σκαμπό όπου μπορείς να τρως και να πίνεις το ποτό σου, εποπτεύοντας στρατηγικά το πηγαινέλα των θαμώνων. Από τη λίστα των κοκτέιλ που δημιουργεί ο ταλαντούχος Γιώργος Βαρθολομαίος απολαμβάνω το πολύ αρωματικό Herbal Sbagliato που "μαγειρεύεται" σε ελληνικό τσάι του βουνού, καθώς ρυθμικές μουσικές χαϊδεύουν τα αυτιά μου με ήχο καλής ποιότητας και χαρίζουν ενέργεια στο χώρο. Οι γεύσεις του executive chef Βαγγέλη Λεούση έχουν και αυτές μοντέρνο ελληνικό χρώμα, άλλοτε εκσυγχρονίζοντας παραδοσιακές γεύσεις και άλλοτε μέσα από δάνεια από άλλες κουλτούρες που ντύνονται με ελληνικό μανδύα.
![Kalon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/cf/cf5f2dce69ce4cb487825f1e42ed37ee.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Στα κύρια, τα σκιουφιχτά με κρέμα κολοκύθας και προσούτο του Στρεμμένου είναι μια έξυπνη ιδέα που ελληνοποιεί τρόπον τινά τη λογική της καρμπονάρας, ενώ σε ευφάνταστο μοτίβο κινείται επίσης το χυμώδες μαγιάτικο που γαρνίρεται με αχινό κι έχει στο πλάι τηγανιτό λαχανοντολμά με ρύζι και σαλάμι Λευκάδος. Δεν λείπουν κάποιες κοπές κρεάτων που σερβίρονται με τις γαρνιτούρες τους, ενώ ο γλυκός επίλογος γράφεται με ανάλαφρη γαλατόπιτα με τραγανά φύλλα και σάλτσα κανέλας, ρυζόγαλο με αφρό από σαλέπι, και καραμελωμένο τσουρέκι με πραλίνα φουντουκιού, βύσσινο και πλούσια σάλτσα σοκολάτας.
![Kalon](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/f0/f092e88f20934721ae6087832291edc2.jpg?v=1&maxwidth=650&)