![Το «Kalon» ομιλεί μοντέρνα ελληνικά στο Κολωνάκι](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2552074/kalon.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Πίσω στα κλασικά, αλλά με όχημα τις σύγχρονες τεχνικές σκοπεύει να μας πάει το «Kalon», το νέο εγχείρημα του Γιάννη Μωράκη, που σε επιμέλεια του σεφ Βαγγέλη Λεούση θα εστιάσει στην παραδοσιακή ελληνική κουζίνα, ιδωμένη από σύγχρονο πρίσμα.
Πιάτα όπως το γιουβέτσι γαρίδας με φρέσκο βασιλικό και ξύσμα λεμονιού, ή το σπανακόρυζο εν είδει ριζότο, με λεμόνι κονφί και λαβράκι ατμού, θα χαράσσουν την ταυτότητα του μοντέρνου ελληνικού μπιστρό, ενώ προτάσεις όπως ο μοσχαρίσιος σιδηρόδρομος με κρέμα πατάτας και τρούφα, ή το striploin με σελινόριζα και κρέμα μανιταριών, θα προσθέτουν comfort στροφές στην κρεατοφαγία, με τον Άλκη Κουρή να εκτελεί τις ιδέες στην κουζίνα.
![Το «Kalon» ομιλεί μοντέρνα ελληνικά στο Κολωνάκι - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2552074/kalon_kolonaki.jpg)
Φυσικά, προτάσεις θαλασσινής ωμοφαγίας, όπως το καρπάτσιο λαβράκι με αχινό, ή το ταρτάρ τσιπούρας με ελιά και νερό ντομάτας, αλλά και χεράτα πιάτα σαν τα tacos με γύρο από ribeye και το flatbread με ντοματίνια, γραβιέρακαι προσούτο Στρεμμένου, θα ευνοούν το μεσημεριανό τσιμπολόι, ενώ αντίστοιχο ελληνικό μοτίβο θα ακολουθήσει και ο Μιχάλης Χατζηκαλημέρης στα γλυκά, με φαβορί όπως η γαλατόπιτα και ο χαλβάς να βρίσκουν ιντριγκαδόρικες εκφράσεις.
Ο χώρος, που ήδη φαίνεται να εκπέμπει ήσυχα μητροπολίτικα vibes στον διάκοσμο, αναμένεται να ανοίξει τις πόρτες του ως τα τέλη Νοεμβρίου.