![Η vegan πλευρά της ελληνικής κουζίνας στο «W Karytsi»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2551615/w_karytsi.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Τη χορτοφαγική πλευρά της ελληνικής κουζίνας φέρνει στο προσκήνιο το νέο, μικροσκοπικό κι ασπρόμαυρο spot της πλατείας Καρύτση, με το W του «W Karytsi» εδώ να μην διαβάζεται ως double-U, αλλά ως double-V, από τη σύνθεση των Vegan και Vegetarian κανόνων που διατρέχουν την κουζίνα του. Έτσι, μπιφτέκια και σουβλάκια σόγιας, μπουκιές τόφου με φυτικό γιαούρτι, πίτες μανιταριών και ντάκος με τυρί αμυγδάλου, ακόμη και brownies γλυκοπατάτας με vegan παγωτό βανίλια φιγουράρουν στο ελεύθερων ζωικών μενού του «W Karytsi», ενώ «πράσινο» παστίτσιο και vegan μουσακάς, παρέα με μυρωδάτες ρεβιθάδες και πατζαροσαλάτες με καρότο και κινόα κοντράρονται με φουρνιστούς λαχανοντολμάδες συνοδεία σάλτσας από λεμόνι και ταχίνι, την ώρα που το ελληνικό μποστάνι βρίσκει μοντέρνα έκφραση στο δροσερό και αναζωογονητικό Greek Super Bowl.
![Η vegan πλευρά της ελληνικής κουζίνας στο «W Karytsi» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2551615/w_karitsi.jpg)
Πλατεία Καρύτση 5, Αθήνα, 2103216738