Με νέα πρόσωπα να υπογράφουν το μενού και την λίστα των κοκτέιλ, το κολωνακιώτικο «Red Door» φέτος θα ιαπωνίζει διαφορετικά.
Η κόκκινη πόρτα ξανανοίγει κάποια στιγμή την ερχόμενη εβδομάδα, το concept όμως του ιδιόμορφου «Red Door», που γνωρίσαμε τον περασμένο χειμώνα καθισμένοι σε σεπαρέ με βελούδινες μπλε κουρτίνες και υπόσκαφα τραπέζια και φορώντας σαν Ιάπωνες τα σοσόνια μας, επιστρέφει ελαφρώς διαφοροποιημένο. Το bar-restaurant του Χρήστου Σουρλίγκα επιλέγει πλέον all-day λογική κι έτσι θα ξεκινάει από τις δέκα το πρωί με specialty coffees (Βοurbon, Muondo Νοvo και Catai) από τη βραζιλιάνικη φάρμα Fazenta Monte Alegre, ενώ έχει αποκτήσει και εξωτερικά τραπέζια στον πεζόδρομο της Τσακάλωφ.
Την κουζίνα έχει αναλάβει ο σεφ Τake, πιάτα του οποίου έχουμε δοκιμάσει σε διάφορα αθηναϊκά και μυκονιάτικα εστιατόρια (βλ. «Κoursaros», «Coo», «Ηama» κ.ά.). Η ιδέα του παρεΐστικου ιαπωνικού γκριλ ονόματι yakiniku και μαζί του οι ενσωματωμένες στα τραπέζια ψησταριές θα παίζουν πάντα το ρόλο τους στο concept, αλλά η πρόταση εμπλουτίζεται με sushi, καθώς και με κάποια από τα signature πιάτα του σεφ, όπως το πικάντικο ταρτάρ καβουριού με σος γιούζου-τρούφας. Ο τελευταίος μάλιστα, διαμορφώνει και μια σειρά από μεσημεριανές προτάσεις, τις οποίες θα δούμε σε λίγο καιρό.
Νέο αέρα θα έχει και το μπαρ, που έκανε πέρυσι πολύ εντύπωση με τις ενδιαφέρουσες ιδέες του Γιάννη-Πέτρου Πετρή. Τώρα τα κοκτέιλ έχουν την υπογραφή του Νίκου Μπάκουλη και του Βασίλη Κυρίτση («Τhe Clumsies») και η λίστα, που τιτλοφορείται «Arigato Gozaimasu», όπερ σημαίνει «ευχαριστούμε πολύ» στα ιαπωνικά, χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες, cocktails & tea με διαφορετικές ποικιλίες τσαγιού, fusion cocktails και highballs. Μόλις δοκιμάσουμε τη Ginza Colada τους –και, προφανώς όχι μόνο αυτή– θα επανέλθουμε με εντυπώσεις.