Το νεότευκτο «Fifty Fish» φτιάχνει τη δική του ψαροκατάσταση στο νούμερο 50 της Αγίου Κωνσταντίνου.
Το μοντέρνο μεζεδοπωλείο που έφτιαξαν ο Κυριάκος Βλαντούσης και ο Χάρης Τσαμπούρης, στο χώρο του πρώην «Ουζομπάρ» στο Μαρούσι, κρατάει το τιμόνι σε ρότα θαλασσινή. Με ξανθό ξύλο, γαλανό χρώμα πλέον, καραβάκια και δίχτυα, και το χαρακτηριστικό δάσος από γλόμπους στα ταβάνι, το «Fifty Fish» φτιάχνει σκηνικό για όστρακα –ωμά ή αχνιστά – και μικρά ή μεγαλύτερα ψάρια για σχάρα ή τηγάνι (ανάλογα με το τι βρίσκουν καθημερινά στην αγορά) τα οποία αναγράφονται στο μαυροπίνακα δίπλα στην είσοδο. Ο κατάλογος κρύβει πολλών λογιών θαλασσινά πιάτα με μοντέρνο χαρακτήρα, από κροκέτες μπακαλιάρου και ψητό χταπόδι με μαγιονέζα ελιάς μέχρι γιουβέτσι γαρίδας με ντοματίνια και κατσικίσια φέτα, ριζότο καραβίδας με κοτόπουλο και γλυκοπικάντικη σάλτσα τσίλι. Δεν λείπουν και οι ποικιλίες για ούζο και τσίπουρο, μικρές και μεγάλες. Θα επανέλθουμε σύντομα με τις εντυπώσεις μας.
Αγ. Κωνσταντίνου 50, Μαρούσι, 2106300026.