Το sushi bar «Sakana» ξεκίνησε την ιστορία του στη Νέα Ερυθραία. Τώρα αποκτά κι ένα «αδερφάκι» στον πεζόδρομο της Βαλαωρίτου, ακριβώς με το ίδιο στιλ. O νέος χώρος έχει κι εκείνος μίνιμαλ αισθητική σε γήινα χρώματα, που αντλεί έμπνευση από το origami –οι τοίχοι όντως θυμίζουν αυτήν την ιαπωνική τεχνική διπλώματος–, και κυρίαρχα υλικά το μάρμαρο και το γρανίτη. Όσο για το μενού, στα maki, inside out rolls, nigiri και sashimi προστίθενται πλέον και ορισμένα ζεστά πιάτα, όπως η τραγανή πάπια ή το λαβράκι με πουρέ από φασολάκια edamame, ενώ στη λίστα των ποτών –αν δεν θέλετε να ακολουθήσετε την οδό του κρασιού– θα βρείτε από σάκε μέχρι ιαπωνικά ουίσκι, χωρίς να λείπουν και τα κοκτέιλ. Περισσότερες λεπτομέρειες θα σας γράψουμε μόλις το επισκεφτούμε.
Βαλαωρίτου 10, Κολωνάκι, 2103647080.