![Το Κουκάκι και τα επτά… φραγκόσυκα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2523771/7CACTUS.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το «7Cactus», που άνοιξε πρόσφατα στη Δημητρακοπούλου, έχει σάντουιτς και πιάτα με ελληνικά τοπικά προϊόντα, και μια αυλή με φραγκοσυκιές.
![Το Κουκάκι και τα επτά… φραγκόσυκα - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2523771/7CACTUS.jpg)
Άνοιξε πριν από λίγο καιρό στο Κουκάκι και αυτοπροσδιορίζεται ως «Greek street deli». Μοντέρνο, μικρούλι, χαριτωμένο, το «7Cactus» ξεκινάει από τις 8 π.μ. με καφέ, φρέσκους χυμούς και πρωινά με τοπικά χρώματα. Οι λαλαγγίδες κι οι τραβηχτές πίτες από τη Μάνη ή μια αιγαιοπελαγίτικη φρουτάλια σε βάζουν στο κλίμα από νωρίς, αλλά έπεται συνέχεια. Μέχρι τις 6 μ.μ. μπορείς να καθίσεις στην αυλή με τις φραγκοσυκιές (έχει και πολύ χαριτωμένα ασορτί μαξιλαράκια) και να δοκιμάσεις από μια πατατοσαλάτα με σύγκλινο και φραγκόσυκο μέχρι σουτζουκάκια ρεβιθιού γεμιστά με μους φέτας, ένα μουσακά με ψητές πατάτες, μελιτζάνες, κολοκυθάκια, μοσχαρίσια ουρά και καπνιστό μετσοβόνε ή μια λαδένια Κιμώλου. Μπορείς επίσης να πάρεις στο χέρι τάρτες και σάντουιτς. Τη γευστική επιμέλεια έχει ο food blogger Γαβριήλ Νικολαΐδης, που είναι γνωστός και ως Cool Artisan. Περισσότερα θα σας γράψουμε μόλις το δοκιμάσουμε.
Δημητρακοπούλου 7, Κουκάκι, 2130452865.
![Το Κουκάκι και τα επτά… φραγκόσυκα - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2523771/7CACTUSSandwiches.jpg)