![«Blends», ένα πληθωρικό μιξάζ στη Γλυφάδα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2523574/blends1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο Τάκης Τσακίρης και ο Παναγιώτης Μπαξεβανάκης του «Moorings» είναι οι δημιουργοί του εντυπωσιακού καφέ-μπαρ και εστιατορίου που μόλις άνοιξε στην Πλατεία Νυμφών. Μια ελιά που «φύτρωσε» στο κέντρο του μπαρ τραβάει το βλέμμα με το που μπαίνεις στο χώρο που διαμόρφωσαν, ακολουθώντας τις γραμμές της urban αισθητικής, οι αρχιτέκτονες της Molindris + Associates. Με espresso bar, tapas bar, μεσογειακές-διεθνείς γεύσεις με έμφαση στο κρέας από τον Κώστα Λώλα, κρασιά του ελληνικού και διεθνή αμπελώνα και κοκτέιλ με την υπογραφή της Μυρσίνης Σπανέλη, καθώς κι ένα πριβέ cigar lounge με άνετο σαλόνι και τζάκι στο επάνω επίπεδο, το «Blends» έχει πολλές διαστάσεις. Η συνεργασία του δε με την Artion Galleries ενισχύει την καλλιτεχνική του πλευρά, καθώς θα παρουσιάζονται εκεί πίνακες και γλυπτά Ελλήνων και ξένων καλλιτεχνών.
Φοίβης 19, Γλυφάδα, 2111821711.