Ο Ελληνο-ισπανός σεφ που μας σύστησε το… παστέλι σαρδέλας αναλαμβάνει για πρώτη φορά αθηναϊκό εστιατόριο.
Μας έκανε εντύπωση πριν από μερικά χρόνια με τις απρόσμενες γκουρμεδιές που παρουσίασε στον «Ερημίτη» των Παξών, αποσπώντας Βραβείο Ελληνικής κουζίνας, και κερδίζοντας μια θέση ανάμεσα στους τρεις «Νέους ταλαντούχους Σεφ της χρονιάς» στους Χρυσούς Σκούφους του 2016. Το καλοκαίρι που μας πέρασε συνεργάστηκε με το «Delfino Blu Boutique Hotel» στον Άγιο Στέφανο της Κέρκυρας. Τώρα, ο Ελληνο-ισπανός Μίλτος Αρμένης αναλαμβάνει, για πρώτη φορά, ένα αθηναϊκό εστιατόριο: πλέον θα τον βρίσκουμε στο «Όμικρον» του Ομίλου Καστελόριζο, στην Κηφισιά.
Κινούμενα στον άξονα της μοντέρνας ελληνικής κουζίνας, πιάτα όπως οι γαρίδες με κανταΐφι με κουμκουάτ κονφί και γλυκόξινη σάλτσα από ταχίνι και ελαιόλαδο, το τσιγαρέλι με χόρτα και καλαμάρι, το αρνίσιο καρέ στιφάδο με υφές πατάτας ή ο μπακαλιάρος με σταρότο ντομάτας με κρεμμύδι, ελιές και χαλάζι φέτας σου κινούν το ενδιαφέρον με το που παίρνεις στα χέρια σου το καινούργιο μενού, που θα κάνει το ντεμπούτο σε λίγες μέρες, στα μέσα του μήνα. Μείνετε συντονισμένοι, σύντομα θα επανέλθουμε με τις πρώτες μας εντυπώσεις.