![Ηit the road, «Spit Jack»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2523564/rotisserie.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στην οδό Σκούφου, στο κέντρο της πόλης θα δούμε σε λίγο καιρό μια rottiserie με… tattoos.
![Ηit the road, «Spit Jack» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2523564/rotisserie.jpg)
«Spit» είναι η σούβλα και «Spit Jack» το μηχανικό σύστημα (ή ο άνθρωπος, γιατί μπορεί να είναι και χειροκίνητη) που την περιστρέφει. Είναι και το όνομα του νέου κρεατο-κεντρικού μαγαζιού που έχουν στα σκαριά ο Γιώργος Μελισσάρης, ο Γιάννης Μωράκης και ο Γιώργος Κανελλόπουλος και που, όπως και οι άλλοι γευστικοί ένοικοι της οδού Σκούφου, όπου και θα το πρωτογνωρίσουμε μέσα στον Οκτώβριο, θα είναι μικρό, περίπου είκοσι θέσεων. Στη ροτισερί, που θα βρίσκεται σε πρώτο πλάνο, θα αργογυρίζουν κοτόπουλα, πάπιες και γουρουνόπουλα. Για συνοδεία θα υπάρχουν δύο σαλάτες, σάλτσες, επιλογές σε πατάτες, καθώς και καμιά τριανταριά μπίρες από όλο τον κόσμο. Ο υπό διαμόρφωση χώρος, σε σύγχρονο στιλ, θα είναι… δερματόστικτος. Το ντεκόρ του αντλεί την έμπνευσή του από την κουλτούρα του τατουάζ. Τι σημαίνει αυτό πρακτικά, μένει να το δούμε.