![Το «The Sowl» αλλάζει](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2523555/kerkyrasmelissaris.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Tο νέο κόνσεπτ θα συνδυάζει μεξικάνικη κουζίνα, tequileria και αίσθηση σπιτιού.
![Το «The Sowl» αλλάζει - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2523555/kerkyrasmelissaris.jpg)
Ο πολυχώρος των Γιάννη Μωράκη, Γιώργου Μελισσάρη και Αλεξάνδρας Δράκου στην οδού Ηρακλειδών θα ξανανοίξει τις πόρτες του με νέο όνομα γύρω στα τέλη Σεπτεμβρίου. Το ντεκόρ, πάντοτε με την υπογραφή του Γιώργου Παντελούκα, θα παίζει πάντα με την ιδέα του υποστατικού της Λατινικής Αμερικής, εντείνοντας τη σπιτική ατμόσφαιρα –ενίοτε και με αναπάντεχους τρόπους. Από ό,τι μάθαμε, στο δωμάτιο στα αριστερά της εισόδου θα δημιουργηθεί μια τραπεζαρία/chef’s table σε τετ α τετ με την πιο ανοικτή, πλέον, κουζίνα, το ακριβώς απέναντι θα έχει στοιχεία… κρεβατοκάμαρας, ενώ και η εσωτερική αυλή θα έχει τις αλλαγές της. Εκεί θα δούμε μια σειρά από επίπεδα, που θα μοιάζουν με υπερυψωμένα μπαλκόνια.
Manager θα είναι ο Δημήτρης Μπενάκης (βλ. «Cinco», «The Τrap»). Η κουζίνα θα είναι μεξικάνικη μεν, στο ρυθμό της εποχής δε, με το νέο μενού να επιμελείται ο Σταμάτης Λουμουσιώτης του λονδρέζικου «Peyote»^ ρόλο σεφ έχει αναλάβει ο Παναγιώτης Μουτσόπουλος (βλ. «Αστοιβή» στην Πάτμο). Όσο για το μπαρ, το οποίο θα επιμελείται και πάλι ο γνωστός bartender Σπύρος Κερκύρας, θα έχει χαρακτήρα tequileria, oπότε αναμείνατε μια εκτενή συλλογή από tequilas, κλασικές και πειραγμένες Margaritas και μεξικανο-εμπνευσμένα κοκτέιλ.