![«Ανθέμιον» στου Ψυρρή](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2522925/anthemion.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Σ’ ένα νεοκλασικό στην οδό Αγίου Δημητρίου, το καινούργιο αυτό μεζεδοπωλείο θυμίζει σπίτι άλλης εποχής.
![«Ανθέμιον» στου Ψυρρή - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2522925/anthemion.jpg)
Σε ένα όμορφο νεοκλασικό του 1890 στην Αγίου Δημητρίου, το οποίο έχει στεγάσει κατά καιρούς διάφορα εστιατόρια –τελευταία φιλοξενούσε το Μουσείο Ελληνικής Γαστρονομίας– έκανε πρόσφατα πρεμιέρα το μεζεδοπωλείο «Ανθέμιον». Ο νέος ένοικος του κτιρίου έχει σπείρει στη σάλα, που θυμίζει σπίτι της δεκαετίας του ’50, αντικέ καρέκλες, τραπέζια από μασίφ ξύλο, κορνίζες με κεντήματα, ενώ τα χάρτινα σουπλά μοιάζουν σαν πλεγμένα με βελονάκι. Για την αυλή στο πίσω μέρος, όπου τον τόνο δίνουν μια σειρά από διακοσμητικές πορσελάνινες φιγούρες τοποθετημένες στις εσοχές του τοίχου, έχουν επιλέξει μαρμάρινα τραπέζια και βιενέζικες καρέκλες καφενείου. Όσο για το μενού, για το οποίο θα σας γράψουμε περισσότερα μόλις το δοκιμάσουμε, εκτός από τις πιο κλασικές επιλογές, έχει και κάποια ελληνικά πιάτα που ξεφεύγουν από την πεπατημένη του μεζεδοπωλείου, όπως η μοσχαρίσια γλώσσα σε ελαφριά σάλτσα, το μαριναρισμένο φιλέτο προβατίνας και το σαλάχι σε σάλτσα κρασιού.
Αγίου Δημητρίου 13, Ψυρρή, 2103311379.