![«Raminο»: To μικρό, νόστιμο ιταλικό του Ομίλου Καστελόριζο](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2522147/4.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ενάμισης χρόνος πάει από τότε που πρωτοεμφανίστηκε το χαλκοντυμένο «Raminο» («rame» είναι στα ιταλικά ο χαλκός) στη Γλυφάδα κι ενδιάμεσα έχει... μεγαλώσει: το μεν εξωτερικό ντεκ επεκτάθηκε λίγο προς τα αριστερά, ο δε κατάλογος αύξησε τις προτάσεις του, ενώ φρεσκαρίστηκε και με νέες συνταγές. Στο cosy ιταλικό εστιατόριο του ομίλου Καστελόριζο ο Χρήστος Γιατράκος φτιάχνει ένα δαντελωτό, δροσερό καρπάτσιο χταπόδι με πέρλες από παλαιωμένο βαλσάμικο, που του πάνε πολύ. Το κεντημένο με καππαρόκουμπα vitello tonnato είναι καλό, αν και λόγω του ότι το μοσχάρι είναι κομμένο σε χοντρές φέτες, η σάλτσα τόνου χάνεται λιγάκι – θέλει παραπάνω.
Οι σαλάτες του είναι πλούσιες, ιδίως η Caprino, που συνδυάζει σπανάκι, ρόκα, εσκαρόλ, κατσικίσιο τυρί, καραμελωμένα καρύδια και φρούτα του δάσους, χωρίς να το παρακάνει με τη βινεγκρέτ, ενώ και η πίτσα, που στην προκειμένη είναι και hit, καλά κρατεί. Οι ταλιατέλες Alfredo, με κεφτεδάκια και λεμονάτη λευκή σάλτα, ήταν σωστά βρασμένες, τα ίδια τα κεφτεδάκια όμως τα βρήκα λίγο άτονα. πιο νόστιμο, ευχάριστα ρουστίκ το ριζότο Milanese, με σαφράν και βοδινή ουρά, ποτισμένο με το ζωμό της. Μια τραγανή, ζεστή μηλόπιτα με παγωτό καραμέλα κι ένα τιραμισού σε ποτηράκι, που κρύβει το αλκοόλ σε goji berries εμβαπτισμένα σε κρασί Μarsala, γράφουν φινάλε σε ένα χαλαρό καλοκαιρινό τετ-α-τετ με φαγητό, ιταλικά κρασιά και ιταλικά καντσόνι στ’ αυτιά, σε ένα μικρό στέκι που θα ήθελες να έχεις στη γειτονιά σου.
Αγγ. Μεταξά 36, Γλυφάδα, 2108944430. Τιμή: € 25-30.