Το παρατσούκλι του Sandor Ellix Katz είναι «Sandorkraut» (από Sandor και το sauerkraut, το γερμανικό ξινολάχανο), περιγράφει τον εαυτό του ως «φετιχιστή της ζύμωσης», κι έρχεται για μια μέρα στην Αθήνα.
![Ένας master της ζύμωσης στον «Vezene» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521562/katz4.jpg)
«Vezene», «The Clumsies», και στη μέση ο χαρισματικός κύριος Sandor Ellix Katz, o οποίος κηρύττει το λόγο της... ζύμωσης. Στο workshop που θα πραγματοποιηθεί στο εστιατόριο του Άρη Βεζενέ στις 30/5 στις 2 μ.μ. (€ 30 το άτομο) o Αμερικανός φανατικός των ζυμώσεων, ο οποίος έχει στο ενεργητικό του δύο πολύ ενδιαφέροντα βιβλία, το «Wild Fermentation» και «το Art of Fermentation» που κέρδισε κι ένα James Beard Award το 2013, καθώς και εκατοντάδες εργαστήρια περί του θέματος, θα σας μιλήσει για την ιστορία, τις θεραπευτικές ιδιότητες και την πολιτισμική σημασία της ζύμωσης, ακόμη και για την πνευματική και την ηθική της πλευρά, και θα σας μάθει να φτιάχνετε μόνοι σας kimchi και διάφορα ακόμη τουρσιά.
Στο δείπνο που θα πραγματοποιηθεί την ίδια μέρα στο «Vezene» (το κόστος είναι € 50 το άτομο) θα έχετε την ευκαιρία να δείτε στην πράξη τη γαστρονομία και τη σύγχρονη mixology –κι εδώ έρχεται το team του «The Clumsies», που στο νέο του κατάλογο έχει πολλά τέτοια στοιχεία– να αξιοποιούν τη δυναμική μιας τεχνικής με μεγάλο παρελθόν που γεννήθηκε από την ανάγκη διατήρησης των τροφών, επανέρχεται όμως και εμπνέει, δυναμιτίζοντας εξελίξεις τόσο στην κουζίνα όσο και στο μπαρ. Οι θέσεις είναι περιορισμένες και η συμμετοχή γίνεται μόνο με κρατήσεις, όσοι πιστοί λοιπόν, βιαστείτε.