![Μια «Pala» κατεβαίνει στο γευστικό τερέν](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2521277/pala1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Mοντέρνο, νόστιμο, μόλις άνοιξε τις πόρτες του στον Πύργο Αθηνών με προτάσεις για όλες τις ώρες και την pizza alla pala στο επίκεντρο.
![Μια «Pala» κατεβαίνει στο γευστικό τερέν - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521277/pala1.jpg)
Ένα υγιεινό, καθημερινό και περιβαλλοντικά ανήσυχο all-day spot ονόματι «Pala» έφεραν ο Λουκάς Παπασπύρου (βλ. «Σπίτι» στη Φιλοθέη και «Ο Φούρνος του Γεράσιμου» στη Μύκονο) και οι συνεργάτες του στο ισόγειο του Πύργου Αθηνών. Το όνομα του νέου χώρου παραπέμπει στο φτυάρι με το οποίο φουρνίζεται η πίτσα και όντως η pizza alla pala σε διαφορετικές εκδοχές, πολλές από τις οποίες και χορτοφαγικές, έχει κεντρικό ρόλο. Η ζύμη της, με αλεύρι σιταριού, σόγιας και ρυζιού, που «ξεκουράζεται» από 24 έως 72 ώρες για να εμφανιστεί ελαφριά, κυψελωτή κι ευκολόπεπτη.
![Μια «Pala» κατεβαίνει στο γευστικό τερέν - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521277/pala3.jpg)
Το concept συμπληρώνουν σαλάτες με superfoods, κάποια μαγειρευτά ημέρας, καθώς και κρουασάν, muffins, χειροποίητα παστέλια, κέικ καρότου, καφές και φρέσκοι αποτοξινωτικοί χυμοί. Μπορείς να καθίσεις σε κάποια από τα τραπέζια ή τα πάσα απέναντι από τις βιτρίνες που είναι φορτωμένες καλούδια, να τα πάρεις μαζί σου ή να τα παραγγείλεις τηλεφωνικά. Όλα τα σκεύη σερβιρίσματος είναι ανακυκλώσιμα, ενώ έξω σε λίγο καιρό θα υπάρχουν ειδικές θέσεις για τη στάθμευση των ποδηλάτων^ το «Pala», για το οποίο θα σας γράψω περισσότερα μόλις το δοκιμάσω, έχει «πράσινη» λογική.