![Ξινόμαυρο Αμύνταιου: Οινικό κάλεσμα με Ονομασία Προέλευσης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2521216/200.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Μια από τις πιο σημαντικές ελληνικές ποικιλίες κρασιού, το πολυδιάστατο Ξινόμαυρο του Αμυνταίου, θα αποκαλυφτεί στο φεστιβάλ Ελλάδα Γιορτή Γεύσεις.
![Ξινόμαυρο Αμύνταιου: Οινικό κάλεσμα με Ονομασία Προέλευσης - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521216/200.jpg)
Ξέρατε ότι η πρεσβευτής ερυθρή ποικιλία έχει πολλά οινικά πρόσωπα, βλέπε λευκά, ερυθρά, ροζέ, ήρεμα και αφρώδη; Η οινολόγος Χρυσούλα Κυριακοπούλου θα μας συστήσει όλες αυτές τις συναρπαστικές εκδοχές του ξινόμαυρου, με Ονομασία Προέλευσης Αμυνταίου, μέσα από αντιπροσωπευτικές ετικέτες της περιοχής. Θα τις δοκιμάσουμε το Σάββατο 6/5 στις 2.30 μ.μ. και θα μάθουμε τις ιδιαιτερότητες της κάθε μιας ξεχωριστά, από την παραγωγή μέχρι την επίγευση. Αλήθεια εσείς ποια θα προτιμήσετε;