![Να παίζει η κουζίνα τα μικρασιάτικα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2521096/109.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στη «Βουρλιωτίνα» θα φας εγκάρδια, μαμαδίστικη κουζίνα σε ένα παλιό προσφυγικό σπίτι της Καισαριανής γεμάτο αναμνήσεις.
![Να παίζει η κουζίνα τα μικρασιάτικα - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521096/109.jpg)
Σε μια γωνιά θα δεις το ευαγγέλιο και το εικόνισμα που κουβαλούσε μαζί της η γιαγιά Τριανταφυλλιά όταν από τα Βουρλά της Σμύρνης βρέθηκε στα αντίσκηνα της Καισαριανής. Κάπου άλλου είναι κορνιζαρισμένη η ταυτότητα του παππού. Στη «Βουρλιωτίνα» η Τριανταφυλλιά η νεότερη, έχοντας στο πλάι της και την κόρη της, έχει κεντήσει την οικογενειακή ιστορία: με τις φωτογραφίες των πλινθόκτιστων προσφυγικών, τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων από την εποχή της μετεγκατάστασης, τις βελούδινες πορφυρές κουρτίνες, το ζωγραφιστό λουλουδάτο ταβάνι, τη νοσταλγική παλιά σερβάντα, τα σεμεδάκια και τα μπαχαρικά στο χαρτί που αγόραζες άλλοτε από τον μπακάλη τα οποία θα δεις να κρέμονται στην πόρτα...
Γαλουχημένη με τις παραδόσεις της αντίπερα όχθης του Αιγαίου, μαγειρεύει τις συνταγές με τις οποίες μεγάλωσε. Το καϊσί, αρνί μαγειρεμένο σε σάλτσα ντομάτας με αποξηραμένα βερίκοκα, που λιώνει στο στρώμα, οι τζιγεροσαρμάδες με αρνίσια συκωταριά αρκούντως καρυκευμένη τυλιγμένη σε μπόλια, που ήταν κομμάτι παραψημένοι στην περίπτωσή μας, αλλά νόστιμοι και μυρωδάτοι με το γιαούρτι τους δίπλα, το πολύ νόστιμο ισλί πιλάφι, το κλασικό χουνκιάρ μπεγεντί, τα κοκκινιστά σουτζουκάκια με κύμινο και τσακιστή ελιά, οι πασά κιοφτέδες και το καζάν ντιπί έρχονται στο τραπέζι με χαμηλόφωνη μουσική υπόκρουση ρεμπέτικων και παλιών λαϊκών. Μια που ανοίγει ο καιρός, σύντομα θα μπορείτε να δοκιμάσετε το σπιτικό φαγητό της στον εξωτερικό χώρο που έχουν διαμορφώσει στην πλατεΐτσα ακριβώς απέναντι.
Βασ. Αλεξάνδρου 10 & Υμηττού, Καισαριανή, 2107291545. Τιμή: € 18-22.
Δοκίμασέ τα
![Να παίζει η κουζίνα τα μικρασιάτικα - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521096/110.jpg)
Πίτα Καισαρείας
Με χειροποίητο φύλλο και παστουρμά ωραία γραμμένο, χωρίς να γίνεται επιθετικός – σε βάζει σε ανατολίτικο κλίμα. Αξίζει να δοκιμάσεις και το μπουρεκάκι με κιμά και κουκουνάρι που γλυκίζει όμορφα, και το αλμυρούτσικο, τραγανό τυροπιτάκι με φέτα.
![Να παίζει η κουζίνα τα μικρασιάτικα - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521096/111.jpg)
Ισλί πιλάφι
Η κ. Τριανταφυλλιά δεν το φτιάχνει με συκωτάκια όπως συνηθίζεται, αλλά με αρνί. Γενναιόδωρο, γλυκοφάγωτο, με το κουκουνάρι και τη σταφίδα του, είναι ένα πραγματικά βαθιά νόστιμο πιλάφι, με σπιτική αίσθηση κι ένα από τα καλύτερά της πιάτα.
![Να παίζει η κουζίνα τα μικρασιάτικα - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2521096/112.jpg)
Χουνκιάρ μπεγεντί
Το κρέας είναι μαγειρεμένο για ώρα, τόσο που κόβεται με το πιρούνι, η σάλτσα φρέσκιας ντομάτας, μπόλικη, πληθωρική, κανελάτη και ο πουρές μελιτζάνας αρκετά καλός, ήπια μαστιχωτός, σου αφήνει στο στόμα αίσθηση καπνίσματος.