![Kύματα… sushi στη Γλυφάδα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2520624/nami.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ιαπωνικές γεύσεις και αισθητική σε ένα νέο, μοντέρνο εστιατόριο που αγαπά ιδιαίτερα τα temaki. Το όνομά αυτού, «Nami Sushi».
![Kύματα… sushi στη Γλυφάδα - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2520624/nami.jpg)
Έχει τσιμεντένιους τοίχους και ξύλο κέδρου, βαρέλια σάκε, ανάγλυφα ιδεογράμματα και κυματιστά φωτιστικά από χαρτί που πηγαίνουν με τα νερά του ονόματος –«Nami» σημαίνει «κύμα». Το νέο μινιμαλιστικό εστιατόριο της Γλυφάδας συνδυάζει στο μενού maki, αρκετές επιλογές σε temaki, sashimi, nigiri και usuzukuri (λεπτοκομμένο sashimi, σαν απωανατολίτικο καρπάτσιο) με ζεστά πιάτα, όπως ο τόνος με soba noodles και λαχανικά, το χοιρινό tonkatsu, ο σολομός ή το μοσχάρι teriyaki.
![Kύματα… sushi στη Γλυφάδα - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2520624/nami2.jpg)
Τα κοκτέιλ σε επιμέλεια του Αχιλλέα Πουλημένου έχουν κι εκείνα το ιαπωνικό twist τους: ο μάστερ νίντζα Hatori Hanzo δίνει το όνομά του σε μια μείξη τζιν, φρέσκου κουμκουάτ και Cointreau, άλλο κοκτέιλ με την κατάνα… του είναι το Masamune, που δανείζεται το όνομά του από έναν θρυλικό κατασκευαστή σπαθιών, με γιαπωνέζικο whisky, κανέλα και Αngostura bitters, ενώ υπάρχουν και κάποιες παραλλαγές κλασικών κοκτέιλ (βλ. Bloody Mary ή Negroni) με sake. Για τις επιδόσεις του νέου χώρου θα σας γράψουμε μόλις τον δοκιμάσουμε.