![Η πρώτη Golden Wednesday γέμισε το Golden Hall «Χρυσές Φυσαλίδες»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2519235/119.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στο «Πρυτανείον» δοκιμάσαμε εντυπωσιακούς αφρούς με ελληνική ταυτότητα.
![Η πρώτη Golden Wednesday γέμισε το Golden Hall «Χρυσές Φυσαλίδες» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2519235/119.jpg)
Δεν μπορούσε να γίνει καλύτερο ντεμπούτο, στις γαστρονομικές Τετάρτες, που συνδιοργανώνουν το αγαπημένο εμπορικό κέντρο και το «αθηνόραμα», από αυτό που πραγματοποιήθηκε την προηγούμενη εβδομάδα (25/1). Οι θέσεις έκλεισαν σε χρόνο ρεκόρ…και δεν ήταν τυχαίο! Το πρώτο θέμα με focus τα ελληνικά αφρώδη είναι αναμφισβήτητα δυνατό και ανέβασε ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον, καθώς στήθηκε σε πολύ ωραίο χώρο, με οικοδεσπότες τις καλύτερες experts , τις οινολόγους Μαριάννα Μαρύγιαννη και Βασιλική Κουτσοβούλου, εμπνεύστριες του Winetuned.gr.
Η μεγάλη και επιβλητική μπάρα του «Πρυτανείον» γέμισε με επιλεγμένους ελληνικούς αφρούς, από διάφορες αμπελουργικές ζώνες και χαρούμενο κοινό με διάθεση να μάθει και να δοκιμάσει.
![Η πρώτη Golden Wednesday γέμισε το Golden Hall «Χρυσές Φυσαλίδες» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2519235/116.jpg)
Η Μαριάννα και η Βάσω μας ταξίδεψαν στον ιδιαίτερο προορισμό της κάθε φυσαλίδας, βουτώντας στα αρωματικά και γευστικά χαρακτηριστικά τους και η ομάδα του εστιατορίου κούμπωσε ταιριαστά και νόστιμα τσιμπολογήματα. Οι συμμετέχοντες παρακολουθούσαν με απρόσμενο ενδιαφέρον, δοκιμάζοντας την κομψή Αμαλία Τσέλεπου, τις ζωηρές Ακακίες του Κυρ Γιάννη, το συναρπαστικό Καρανίκα Brut και το φρουτώδες Bianco Nero του Τσιλιλή, μοιράζοντας τη γνώμη τους και κάνοντας συνέχεια ερωτήσεις. Η παρουσίαση των κρασιών είχε αμείωτη ένταση: μάθαμε τις ιδιαιτερότητες των ελληνικών αφρωδών κρασιών, τις δυνατότητες τους και στο τέλος πέρα από την ενημερωτική εμπειρία δημιουργήθηκε ένα εξαιρετικό παρείστικο κλίμα
![Η πρώτη Golden Wednesday γέμισε το Golden Hall «Χρυσές Φυσαλίδες» - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2519235/118.jpg)
Μετά από την επιτυχημένη αρχή, κλείνουμε με φόρα και ενθουσιασμό ραντεβού για την επόμενη Golden Wednesday στις 22 Φεβρουαρίου με διαφορετικό ιντριγκαδόρικο γαστρονομικό concept, τα ιδιαίτερα ερυθρά κρασιά και αλλαντικά. Για να μην την χάσετε αλλά και για όσα ακόμη ενδιαφέροντα έρχονται μπορείτε να ενημερώνεστε από το site των «Χρυσών Τετάρτων» www.halloftaste.gr