![Σύναξη... ελληνικών αποσταγμάτων](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2519062/777.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Ελληνικό Απόσταγμα 2017»: τσίπουρα, ούζα, αποστάγματα σταφυλής και ηδύποτα, όλα επώνυμα, εμφιαλωμένα κι έτοιμα για δοκιμή σε έναν ιστορικό χώρο που λειτουργούσε από το 1905 ως καφενείο κι έχει υψώσει, ομολογουμένως, πολλά ποτήρια.
![Σύναξη... ελληνικών αποσταγμάτων - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2519062/777.jpg)
Τι θα λέγατε για ένα premium ούζο τριπλής απόσταξης; Ένα τσίπουρο παλαιωμένο σε δρύινα γαλλικά και αμερικανικά βαρέλια; ΄Ένα απόσταγμα φραγκόσυκου; Τα ελληνικά τυποποιημένα αποστάγματα εξελίσσονται με σταθερά βήματα τα τελευταία χρόνια κι η έκθεση «Ελληνικό Απόσταγμα 2017» έχει στόχο να αποτυπώσει αυτή την πρόοδο ανοίγοντας αυτή την Κυριακή 22/1 στην Αίγλη Ζαππείου, από τη 1 έως και τις 8 μ.μ., μια μεγάλη βεντάλια ούζων, τσίπουρων, αποσταγμάτων σταφυλής και άλλων φρούτων, μπράντι και ηδύποτων προς δοκιμή. Ταυτόχρονα, έξι μεζεδοπωλεία και εστιατόρια με ενημερωμένες λίστες, τα «Αιόλου 68», «Κόλλιας», «Τα Καραμανλίδικα του Φάνη», «Ε/Γ Ταξιδεύοντας», «Ψαράδες» και «Ψάριστον», καθένα με το δικό του χαρακτήρα, θα προσφέρουν δωρεάν εδέσματα στους επισκέπτες.
Η φετινή εκδήλωση πλαισιώνεται από την ομιλία του Πάυλου Λουκάτου, Χημικού Οινολόγου, PhD στα αποστάγματα, «Απόσταξης και Αποσταγμάτων Αποκάλυψις: από το Α έως το Ω σε 30 λεπτά» στις 4 μ.μ., καθώς επίσης και από μια συζήτηση στρογγυλής τραπέζης στις 6 μ.μ. με θέμα «Υπάρχει θέση για το ούζο και το τσίπουρο στο σύγχρονο εστιατόριο;» με τη συμμέτοχή του σεφ Αλέξανδρου Τσιωτίνη (εστιατόριο «CTC»), των Γρηγόρη Χέλμη και Ανδρέα Διακοδημήτρη, συνιδιοκτητών του μοντέρνου concept τσιπουράδικου ονόματι «MεΖεν» στο Βόλο και στην Λάρισα, και του βραβευμένου Έλληνα οινοχόου Νικόλα Γιαννόπουλου και με συντονίστρια τη δημοσιογράφο γεύσης Νίκη Μηταρέα. Η είσοδος στο «Ελληνικό Απόσταγμα» κοστίζει € 8 (φοιτητικό € 5).