![«Red door»: Kobe… χωρίς παπούτσια](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2518785/reddoor1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
«Yakiniku» είναι το ιαπωνικό συνώνυμο του grill και το νέο bar-restaurant του Κολωνακίου το φέρνει, κυριολεκτικά, στο τραπέζι.
![«Red door»: Kobe… χωρίς παπούτσια - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2518785/reddoor1.jpg)
«Yakiniku» στα ιαπωνικά σημαίνει «ψητό κρέας». Πρακτική συνώνυμη του grill και κατά κάποιον τρόπο συγγενής του κορεάτικου BBQ, συστήνεται στους Αθηναίους μέσω του καινούργιου, μινιμαλιστικής αισθητικής bar-restaurant του Χρήστου Σουρλίγκα (βλ.«Koi»). Αφού διαβείς τη χαρακτηριστική κόκκινη πόρτα στην Τσακάλωφ και καθίσεις άνετα βγάζοντας τα παπούτσια σου –θα σου δώσουν να φορέσεις σοσόνια μιας χρήσης–, θα ψήσεις το κρέας , ήτοι Kobe, Wagyu beef, Black Angus κ.α. και τα λαχανικά της επιλογής σου στο ενσωματωμένο στο υπόσκαφο τραπέζι grill και θα τα πλαισιώσεις με tataki salad, σούπα με ramen, γαρίδες tempura και dim sum με την υπογραφή του Alsi Sin, που επιμελείται το μενού.
![«Red door»: Kobe… χωρίς παπούτσια - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2518785/reddoor2.jpg)
Το concept του «Red Door» συμπληρώνουν τα κοκτέιλ του Γιάννη-Πέτρου Πετρή, ο οποίος επέστρεψε από το Tόκιο –μια πολύ δυνατή, σοφιστικέ σκηνή του bartending– με ενδιαφέρουσες συνταγές/τεχνικές στο ενεργητικό του, ακολουθώντας τη φιλοσοφία της καθαρότητας, της ισορροπίας και της προσοχής στη λεπτομέρεια. Περισσότερες λεπτομέρειες για την κουζίνα και το μπαρ του νέου χώρου θα σας γράψουμε μόλις τα δοκιμάσουμε.