![«Orexi by Baxevanis» στην Καμπέρα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2517912/LeanTimms1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ο Γιάννης Μπαξεβάνης εκπροσωπεί συχνά την ελληνική κουζίνα στο εξωτερικό. Τελευταία του «στάση» η πρωτεύουσα της Αυστραλίας, όπου κάνει τα πρώτα του βήματα ένα εστιατόριο με το όνομά του και τη χαρακτηριστική του γευστική γραφή.
![«Orexi by Baxevanis» στην Καμπέρα - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517912/LeanTimms1.jpg)
Μαζί του πήρε χαρούπι, αρμύρα, κορινθιακή σταφίδα, κριθάρι κι έναν ξυλόφουρνο (είναι, άλλωστε... σήμα-κατατεθέν). Ο σεφ Γιάννης Μπαξεβάνης, μαζί με την ομάδα του ταξιδεύουν τη σύγχρονη ελληνική κουζίνα μέχρι την Καμπέρα στήνοντας το «Orexi by Baxevanis», μια ελληνική γωνιά σε λευκό και μπλε μέσα στο «Hellenic Club» της πρωτεύουσας της Αυστραλίας, το οποίο αριθμεί 55.000 μέλη σε μια πόλη 380.000 κατοίκων. Στο μενού; Γεύσεις με την ιδιόχειρη υπογραφή του σεφ, ο οποίος πατάει πάντα στην ουσία της παράδοσης, βλέποντάς τη με τη δική του ματιά.
![«Orexi by Baxevanis» στην Καμπέρα - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517912/LeanTimms2.jpg)
Σιφνέικα ρεβίθια με πικάντικη φέτα, καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και κρεατόπιτα με μπαχαρικά, ρόδι και κουκουνάρι, μουσακάς αλλά και μοσχαράκι στιφάδο σε πουρέ μανιταριών είναι μερικά μόνο από τα πιάτα που σερβίρονται στο εστιατόριο, το οποίο προωθεί και το ελληνικό κρασί με μια λίστα που αποτελείται μόνο από ελληνικές ετικέτες, ενώ σε επόμενη φάση θα έχει και τα sides του – ζαχαροπλαστείο, φούρνο και ντελικατέσεν. Χαρακτηριστική η αγάπη του σεφ για τα βότανα και τα μυρωδικά και ήδη η ελληνική κοινότητα τον βοηθά να βρει βλίτα, άγρια ραδίκια, μάραθα και τσουκνίδες. Περισσότερα στο www.hellenicclub.com.au/orexi