![Books plus/Art & coffee: Kαφές, βιβλίο και…](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2517806/books22.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το Book Plus, το νέο βιβλιοπωλείο του Βασίλη Παπαγιάννη και της Κατερίνας Μπατουδάκη πάνω στην Πανεπιστημίου που εγκαινιάζεται την Τετάρτη 23/11 στις 6.30 μ.μ. έχει και το cafe του, το «Art & Coffee», την ευθύνη του οποίου έχει η Φλώρα Σαρτζετάκη (βλ. εκδόσεις Γνώση/Info cafe). Στον ιδιαίτερο αυτό χώρο με το δρύινο πάτωμα, τους λευκούς τοίχους που θα φιλοξενούν εναλλασσόμενα έργα (πρώτος προσκεκλημένος καλλιτέχνης ο Μανόλης ο Χάρος), κυρίαρχο το βαθυπράσινο χρώμα της ελιάς κι ένα τεράστιο μπρούτζινο ποδήλατο του 19ου αιώνα, σε καλωσορίζει, μόλις μπαίνεις, ένα εντυπωσιακό γλυπτό του Μόραλη.
![Books plus/Art & coffee: Kαφές, βιβλίο και… - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517806/books.jpg)
Με θέα την Εθνική Βιβλιοθήκη, απέναντι, θα πιεις καφέ και ελληνικά κρασιά –τη λίστα που θα αλλάζει κάθε μήνα επιμελείται η Ελένη Μπλούχου– συνοδεύοντάς τα με κυκλαδίτικα γλυκά, τηνιακά τυριά –κοπανιστή, λόγου χάρη, με τσάτνεϊ ντομάτας–, τάρτες και πίτες του σεφ Γιάννη Κουτεράνη και άλλες νοστιμιές, ανάλογα με τα αφιερώματα σε διάφορες περιοχές της Ελλάδας που θα «τρέχουν» ανά μήνα. Στο Art & Coffee απ’ ό,τι μάθαμε θα προβάλλουν έπιπλα Ελλήνων σχεδιαστών που θα χρησιμοποιούνται και θα πωλούνται, όπως και κοσμήματα και αντικείμενα καθημερινής χρήσης. (Πανεπιστημίου 37, 2103222300)