![«Om namaste»: Μοντέρνα Ινδία](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2517775/om.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Με κουζίνα ανοιχτή, πλαισιωμένη από μια κατασκευή που μοιάζει με κεραμική σχάρα, λαδί τοίχους και φωτιστικά από το Τζαϊπούρ, το καινούργιο ινδικό εστιατόριο της οδού Λεμπέση προτιμά το αφαιρετικό ντεκόρ αντί για τον φολκλόρ μαξιμαλισμό με τον οποίο συνδέεται συνήθως η εν λόγω κουλτούρα. Κάπου θα δεις και μια φωτογραφία ινδουιστικών ναών του Νεπάλ. Το τελευταίο βάζει τη στάμπα του και στην κουζίνα: τη ραχοκοκαλιά του μενού του «Om Namaste», που ανοίγει μεσημέρι-βράδυ, αποτελούν χαρακτηριστικές ινδικές σπεσιαλιτέ που κάνουν καριέρα στη Δύση, τύπου korma και vindaloo, υπάρχουν όμως και momo, που είναι θιβετιανά dumplings ατμού με γέμιση κιμά ή λαχανικών, σούπα kwati με οκτώ διαφορετικά δημητριακά, khir, που μοιάζει με ρυζόγαλο και ένα ξεχωριστό τσάι από το Νεπάλ. Μια ιδέα από Ιμαλάια κάτω από την Ακρόπολη; Δεν ακούγεται καθόλου κακό, περισσότερα όμως, θα σας πούμε μόλις τα δοκιμάσουμε.