![Σε ανοδική τροχιά το «Nikkei»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2517401/305.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το ατμοσφαιρικό περουβιανο-εμπνευσμένο μπαρ-εστιατόριο του Κολωνακίου μπήκε στη δεύτερη χρονιά του, με τις μηχανές της κουζίνας του στο maximum και η εξέλιξη είναι οφθαλμοφανής.
![Σε ανοδική τροχιά το «Nikkei» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517401/305.jpg)
Με μια εξωτική πλεξούδα από κοσμικά vibes, ωραίες μουσικές, δυνατή μπάρα κι έθνικ ζεστασιά –την οποία του κεντάνε τα πλεκτά ψάθινα φωτιστικά, τα ξύλινα πάνελ που μοιάζουν με κομμάτι αργαλειού και όλα τα λατινογενή μοτίβα που εικονογραφούν την περουβιανή του κατεύθυνση– το «Nikkei» του Γιάννη Μωράκη και του Γιώργου Μελισσάρη έχει όλο το πακέτο. Στη δεύτερη χρονιά του όμως έχει και μια κουζίνα πιο ώριμη. Aν πέρυσι, τουλάχιστον στην αρχή που το επισκέφθηκα εγώ, μιλούσε με την ελαφριά βραχνάδα του πρωτοεμφανιζόμενου επί σκηνής, τώρα ανεβαίνει level με ένα μενού πιο πολυφωνικό, με άλλες αισθητικές και γευστικές συμμετρίες αλλά και ωραίες εντάσεις. Ο Θάνος Στασινός, στη δεύτερη χρονιά του στην κουζίνα, στοχεύει πιο ψηλά και το αποτέλεσμα τον επιβεβαιώνει. Το σεβίτσε λαβράκι με choclo (περουβιανό καλαμπόκι), leche de tigre, τσιπς από γιούκα και κόλιαντρο, πλούσιο σε αρώματα και σπιρτόζικες οξύτητες, είναι έξοχο.
![Σε ανοδική τροχιά το «Nikkei» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517401/306.jpg)
Ωραιότατο και το ταρτάρ surf & turf με τόνο και βοδινό wagyu (αν και στην περίπτωσή μας ο τόνος κέρδιζε στα σημεία, αφού το λάδι τρούφας σκέπαζε κάπως τη χάρη του κρέατος), πλούσιο σε γεύση το nigiri με φουαγκρά, φινετσάτα τα χτένια με την ένταση ενός πουρέ αβοκάντο/ουασάμπι, μανιτάρια shiitake κονφί και σουσάμι με κίμτσι. Πολύ νόστιμα βρήκα και τα ντάμπλινγκ gyoza με βαθιά γεύση, γεμισμένα με μαύρο χοίρο, μανιτάρια king oyster και dashi. Τα alternative buns, γεμιστά με πανσέτα και αγγούρι τουρσί, περασμένα λίγο από το τηγάνι για να τραγανίσουν, μπορεί να μην κερδίζουν εύσημα λεπτότητας, αλλά έχουν τη φάση τους, κι είναι πολύ νόστιμα. Το ζουμερό χοιρινό pata negra με sobrasada και η ψητή-καπνιστή πάπια με τρουφάτη miso σε φέρνουν όμορφα μέχρι τα επιδόρπια. Εκεί σπεύδω να δηλώσω την αδυναμία μου για το λεπτά αρωματικό, ελαφρύ, σχεδόν άγλυκο opalis yuzu & lemon sorbet.
![Σε ανοδική τροχιά το «Nikkei» - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517401/307.jpg)
Ο Σπύρος Κερκύρας και η ομάδα του κρατάνε και φέτος τα ηνία της μπάρας με τη φοβερά cool Μαίρη Ταλαιπώρου στην εκτέλεση. H λίστα με τα κοκτέιλ ήταν ακόμη under construction τη βραδιά που βρέθηκα εγώ στο «Nikkei», oπότε μετά το πρώτο (ορεκτικό) Negroni με Carpano Antica Formula και Punt e Mes ξαναδιάλεξα το παλιότερο πολύστροφο hit ονόματι «Nikkei Sour», με Pisco Mosto Verde εμβαπτισμένο σε πράσινο τσάι με εσπεριδοειδή, καβουρντισμένο ανανά και καυτερή πιπεριά, αβγό, ροζ γκρέιπφρουτ και σιρόπι μπίρας με ζάχαρη από κοκοφοίνικα. Θα επιστρέψω, λοιπόν, για να δοκιμάσω τη νέα κολεξιόν και όχι μόνο.
Λεβέντη 3, Κολωνάκι, 2107239366. Τιμή: € 35-45.