![Νέο εστιατόριο και νέο πωλητήριο στο Μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2517363/PIREOS1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Τα εγκαίνια, στις 4/11, είναι μια καλή ευκαιρία να (ξανα)γνωρίσετε τους δύο χώρους που λειτουργούν σαν συγκοινωνούντα δοχεία πίνοντας κοκτέιλ και παρακολουθώντας food design performances.
![Νέο εστιατόριο και νέο πωλητήριο στο Μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517363/PIREOS1.jpg)
Την Παρασκευή 4/11 (8.30 μ.μ.) εγκαινιάζονται τα ανανεωμένα από την αρχιτέκτονα και designer Κωνστάντια Μάνθου καφέ-εστιατόριο και πωλητήριο του Μουσείου Μπενάκη της Πειραιώς. Το πρώτο, το οποίο σερβίρει πολυσυλλεκτική μεσογειακή-διεθνή κουζίνα με την υπογραφή του Δειπνοσοφιστηρίου, έχει γίνει πιο φιλόξενο, με περισσότερο χρώμα (πετρόλ και ντοματί), με το δικό του μπαρ για κρασί και κοκτέιλ, κερκίδες και αρκετά φυτά που βρίσκουν τη θέση τους στο χώρο. Όσο για το shop του Μουσείου, έχει φρεσκάρει κι εκείνο την εικόνα του. Aισθητικά πιο ανάλαφρο, δίνει περισσότερη έμφαση στο ντιζάιν και παρουσιάζει νέους Έλληνες και ξένους δημιουργούς, καθώς και καινούργια αντικείμενα και βιβλία, βγαίνοντας κατά κάποιο τρόπο από τη λογική της γκαλερί και «μπλέκοντας» περισσότερο εννοιολογικά υλικά και είδη.
![Νέο εστιατόριο και νέο πωλητήριο στο Μουσείο Μπενάκη της Πειραιώς - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517363/PIREOS2.jpg)
Την ημέρα των εγκαινίων θα έχετε την ευκαιρία να παρακολουθήσετε food design performances από τους STUDIOLAV –θα παρουσιάσουν τα πολύ όμορφα Couture Biscuits τους, με τις σφραγίδες κουζίνας Designer Baking– και τους Greece is for Lovers –θα σας συστήσουν τα Βeach Puddings τους, μια ερεθιστική πρόταση σερβιρίσματος ενός κλασικού ελληνικού επιδορπίου, που αντλεί έμπνευση από τα καλοκαιρινά παιχνίδια στην άμμο– με τους Γεωργία Καρύδη, Jay Glass Dubs και Giganta να αναλαμβάνουν τη μουσική.