Ένας όμορφος, industrial-vintage χώρος που αγαπά τον καφέ, τις comfort γεύσεις και τα κοκτέιλ ντεμπουτάρει στα Μελίσσια.
Κάσκαρα λέγεται το κέλυφος του κόκκου του καφέ, το περικάρπιο. Κι αυτός ο καινούργιος all-day χώρος των Μελισσίων, τον οποίο έχουν διαμορφώσει οι γνωστοί αρχιτέκτονες και σκηνογράφοι Γιώργος Γαβαλάς και Γιάννης Μουρίκης, το σερβίρει και σε ρόφημα (ένα τσάι από… καφέ, γλυκόπιοτο και αρωματικό), και σε κοκτέιλ, μιξαρισμένο με ρούμι, λάιμ, σπιτική μαρμελάδα πορτοκαλιού και σιρόπι κανέλας.
Ξύλο, δέρμα, τουβλάκι για background, αναπαυτικές πολυθρόνες και ιδιαίτερα φωτιστικά εικονογραφούν την casual διάθεση του «Cascara», στήνοντας ένα industrial-vintage εσωτερικό «τοπίο». Όσο για την επιμέλεια της κουζίνας, την έχει αναλάβει ο Άρης Τσανακλίδης. Το μενού παίζει στο ταμπλό ενός καθημερινού φαγητού με αίσθηση comfort food, που καλύπτει την απόσταση από μια μανιάτικη τραβηχτή πίτα με σύγκλινο μέχρι ένα ταρτάρ με ασιατικά αρώματα κι από ένα ριζότο μανιταριών σε μια αργοψημένη πανσέτα με σος teriyaki. Περισσότερες λεπτομέρειες για το φαγητό θα σας γράψουμε μόλις το δοκιμάσουμε.
φωτό: Σταύρος Κωστάκης