Το χαρούμενο πολύ-πολιτισμικό στέκι της Αιόλου ανάβει φωτιά για BBQ κι ετοιμάζεται για ένα μεγάλο σαββατιάτικο street party γενεθλίων.
Γρήγορα περνάει ο καιρός. Πάνε ήδη πέντε χρόνια από τότε που το «Mama Roux» προσγειώθηκε στο αθηναϊκό κέντρο αγκαζέ με τις multi-culti γεύσεις του. Σ’ όλο αυτό το διάστημα χρωμάτισε πολλές φορές τον πεζόδρομο της Αιόλου με τα street parties του, όποτε το γεγονός ότι το πολύχρωμο στέκι του John Higgins, που άνετα τον λες «γκουρού των γιορτών του δρόμου», αποφάσισε να γιορτάσει τα γενέθλιά του με ένα ακόμη εξωστρεφές γαϊτανάκι το Σάββατο 22/10, από τις 9.30 μ.μ. και μετά, μόνο περίεργο δεν το λες.
![Πέντε χρόνια «Μama Roux» - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2517160/mamaroux3.jpg)
Η γνώριμη μουσική παρέα των Gumbo Ya Ya feat. Sugahspank έχει στο πρόγραμμα rhythm & blues κι η Po-Boys Brass Band παρέλαση αλά Νέα Ορλεάνη. Ειδικά για τη γιορτή θα κερνάνε το best selling του εστιατορίου κοτόπουλο tandoori κι η μπίρα θα ρέει άφθονη (μέχρις εξαντλήσεως των αποθεμάτων). Εκτός αυτών, στα ειδικά stations θα σας περιμένουν τα γνωστά καλούδια του Southern BBQ σε ειδικές τιμές μαζί με άλλα χιτάκια: pulled pork και spare ribs από το δικό τους καπνιστήριο, σούπα gumbo, hush puppies και χορτοφαγικά burritos.