![Ο «Μουσικός περίδρομος» βγαίνει στο «Βalcony»](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2516829/mousikosperidromos1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το βιβλίο-ταξίδι στη μαρμίτα του ρεμπέτικου του σεφ Νίκου Φωτιάδη παρουσιάζεται τη Δευτέρα 10/10 στο ελληνικό εστιατόριο της οδού Βεΐκου.
![Ο «Μουσικός περίδρομος» βγαίνει στο «Βalcony» - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2516829/mousikosperidromos2.jpg)
Το ρεμπέτικο κατέγραψε πολλές εκφάνσεις της καθημερινότητας, ανάμεσά τους και το φαγητό. Άλλοτε συνέδεσε νοστιμιές με θελκτικές γυναίκες. Άλλοτε το χρησιμοποίησε με σκωπτικό τρόπο. Το τραγούδησε όμως αρκετά. Ο σεφ Νίκος Φωτιάδης άκουσε, έψαξε, αφουγκράστηκε τις λαχτάρες, τις γλύκες και τις πίκρες της μουσικής μας παράδοσης κι έβαλε συνταγές δίπλα σε γνωστά ή πιο σπάνια τραγούδια. Δίπλα στο «Όταν περνώ για να σε ιδώ, αχ πώς με βασανίζεις, έχεις κεφτέδες στη φωτιά, αχ Κατερίνα μου γλυκιά και γλυκοτηγανίζεις» διαβάζεις πώς να φτιάξεις κεφτεδάκια, η «Μπαρμπουνάρα» του 1920 έρχεται αγκαζέ με οδηγίες για μπαρμπουνο-μακαρονάδα και το «Είσαι αφράτη σαν φραντζόλα», του 1940 αυτό, με χάσικο ψωμί.
Το βιβλίο «Ο μουσικός περίδρομος», το οποίο κυκλοφορεί από τις Εκδόσεις Τόπος, περιλαμβάνει κι ένα CD με επιλεγμένα τραγούδια σε σύγχρονες επανεκτελέσεις από τους Γιάννη Κότσιρα, Μπάμπη Τσέρτο, Νάντια Καραγιάννη κ.ά. και παρουσιάζεται τη Δευτέρα 10/10 (7.30 μ.μ.) στο εστιατόριο «Balcony». Θα μιλήσουν οι δημοσιογράφοι γεύσης Άρτεμις Τζίτζη και Θάλεια Τσιχλάκη αλλά και ο μελετητής του ελληνικού τραγουδιού Παναγιώτης Κουνάδης. Τη βραδιά θα πλαισιώσουν με τραγούδια από το CD του βιβλίου το μουσικό σχήμα Ρεμπετιέν, η Χαρούλα Τσαλπαρά και ο Παναγιώτης Διαμάντης, ενώ ειδικά για την ημέρα θα εκτίθενται στο χώρο τα χειροποίητα λαϊκά όργανα της Αθανασίας Μπόλια.