Το καινούργιο ξενοδοχείο της οδού Μητροπόλεως βάζει και την γευστική του πινελιά στο αθηναϊκό κέντρο.
Βλέποντας το «Electra Metropolis Athens» πραγματικά δεν το πιστεύεις ότι πρόκειται για το ίδιο κτίριο που στέγαζε το Υπουργείο Παιδείας. Μια ακόμα ψηφίδα στο μωσαϊκό της οδού Μητροπόλεως –με τη γευστική της «πλευρά»: μαζί με το νέο τέκνο του ομίλου Electra Hotels & Resorts έκανε πρεμιέρα κι ένα καλαίσθητο εστιατόριο. Ακολουθώντας τη retro-chic αισθητική του ξενοδοχείου, το «Metropolis Roof Garden» ισορροπεί διακοσμητικά ανάμεσα στο κλασικό και το μοντέρνο και γευστικά ανάμεσα στη στεριά και τη θάλασσα με τον σεφ Δημήτρη Μπούτσαλη να ακολουθεί σύγχρονους κώδικες και να προτείνει πιάτα όπως οι καραβίδες με μανιτάρια chanderelles και κανελόνι γεμιστό με μοσχαρίσια ουρά, η σφυρίδα με αγκινάρες, μύδια και σαφράν ή το κοτοπουλάκι με ριζότο από σιτάρι.Την πρόταση συμπληρώνει μια κάρτα sushi και μια σειρά από κοκτέιλ κλασικού χαρακτήρα στο «M bar», με το οποίο μοιράζεται το 10ο όροφο και τη συναρπαστική θέα στην Ακρόπολη και τον Λυκαβηττό. Έχετε υπόψη ότι στο ισόγειο του ξενοδοχείου θα συναντήσετε κι ένα δεύτερο εστιατόριο/μπιστρό, το «Library» με μεσογειακές, πιο απλές ιδέες, και έμφαση στα ελληνικά προϊόντα και το «Atrium», στο αίθριο, που κινείται σε ρυθμό snacking.