![«360° Cocktail Bar»: Γευστικό πανοραμίκ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2516422/37.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Ακρόπολη στα καλύτερά της αλλά και προσεγμένο ελληνικό φαγητό, ωραία κοκτέιλ και ανθρώπινο buzz σε μια ταράτσα στο Μοναστηράκι που την προίκισαν οι... μοίρες, αλλά δεν έμεινε μόνο εκεί.
![«360° Cocktail Bar»: Γευστικό πανοραμίκ - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2516422/37.jpg)
Eίναι από τα καλύτερα spots για οπτικό σέρφινγκ. Η βιομηχανικών αποχρώσεων ταράτσα του «360° Cocktail Bar», η οποία, κρεμασμένη πάνω από το γιουσουρούμ, συνεχίζει το μοτίβο των κάτω ορόφων πατώντας… μια στο ξύλο και μια στο μέταλλο, είναι από μόνη της υπερ-ατού. Ιδίως από την πλευρά του σταθμού του Ηλεκτρικού, εκεί όπου βρίσκονται τα τραπέζια του εστιατορίου, έχεις φάτσα κάρτα την Ακρόπολη με τις πλακιώτικες στέγες στα πόδια της. Εκατοντάδες φορές να τη δεις, πάλι σε αφήνει άφωνο. πόσο μάλλον εδώ που η εικόνα είναι ανεμπόδιστη και κοντινή. Άπειρες, λοιπόν, οι selfies και οι φωτογραφίες. Tα κλικ δεν σταματάνε όλο το βράδυ…
Τα κοκτέιλ που φτιάχνει η ομάδα του μπαρ με τη λουλουδιασμένη σκεπή δίνουν και παίρνουν στα stands γύρω από τα δέντρα και στα τραπέζια του ποτού. Και αφού η ιδέα του κήπου παίζει αρκετά, βάζουν φυτικές πινελιές και στις συνταγές τους. Το πικάντικο Heat Wave π.χ., με βότκα και mescal, πιπεριές jalapenos και lime, έχει ριγανάτες αποχρώσεις και στην Τhyme Margarita οι οξύτητες του γκρέιπφρουτ και του λάιμ συναντούν το καρδάμωμο και το θυμάρι.
Το σέρβις είναι καλοσυντονισμένο, φιλικό και πανταχού παρόν και η ένταση της μουσικής επιτρέπει την κουβέντα. Ο χαμηλός φωτισμός πριμοδοτεί τη θέα, έχει ωστόσο την παρενέργεια ότι δυσκολεύεσαι λίγο να διαβάσεις τον κατάλογο. Η κουζίνα, με σεφ τον Γιάννη Πατσόπουλο, έχει πράγματα να πει. Κατά βάση ελληνική, σύγχρονης λογικής, μοντάρει με δημιουργική διάθεση ρεβίθια, αμπελόφυλλα, τυριά από διάφορα σημεία της Ελλάδας, τραχανά και μουσακά (π.χ. φτιάχνει έναν ενδιαφέροντα χορτοφαγικό μουσακά με γλυκό τραχανά, ψητή μελιτζάνα, κολοκύθι, σάλτσα ντομάτας και σχετικά λεπτή μπεσαμέλ).
Από τα επιδόρπια, τώρα, που είναι αρκετά, ξεχώρισα το παρφέ σεμιφρέντο με ξηρούς καρπούς και βερίκοκο και το καλοφτιαγμένο, αρωματικό σουφλέ πορτοκάλι με παγωτό μπίτερ σοκολάτας. Υπάρχει όμως και μια συμπαθητική τριλογία από μίνι τσιζκέικ (φράουλα, φιστίκι, γιαούρτι-αμύγδαλο) ή ένα ωραία υγρό κέικ σοκολάτας με παγωτό βανίλιας για όσους θέλουν τα γλυκά τους λίγο πιο γλυκά.
Ηφαίστου 2, Πλατεία Μοναστηρακίου, 2103210006. Τιμή: € 28-35.
ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ ΤΑ
![«360° Cocktail Bar»: Γευστικό πανοραμίκ - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2516422/41.jpg)
Χέλι καπνιστό
Έρχεται με μαύρη ταραμοσαλάτα και ρεβιθάδα (τα ρεβίθια με το κρεμμυδάκι τους, γλυκοφάγωτα, κρατάνε ωραία στο δόντι) σε μια σύνθεση με ωραίες εντάσεις και μπόλικο ελληνικό χρώμα.
![«360° Cocktail Bar»: Γευστικό πανοραμίκ - εικόνα 3](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2516422/39.jpg)
Κριθαρότο γαρίδας
Με ντοματίνια κονφί, γλυκανισάτες νότες και σάλτσα από κατίκι Δομοκού, πιο απλό σε ύφος, καλοφτιαγμένο, γευστικό, είναι καλή ιδέα αν θέλετε να φάτε κάτι ήπιο και αρκετά ελαφρύ.
![«360° Cocktail Bar»: Γευστικό πανοραμίκ - εικόνα 4](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2516422/40.jpg)
Αρνάκι γάλακτος
Ζουμερό, τυλιγμένο μαζί με λαδοτύρι Μυτιλήνης σε αμπελόφυλλο, έχει για συνοδεία ογκρατέν baby πατάτες, μανιτάρια, τραγανό πράσο και σάλτσα από μέλι και δεντρολίβανο. Πληθωρικό, νόστιμο, καταφέρνει να μη σε βαραίνει.