![Γεύση από Δωδώνη στο Μουσείο Ακρόπολης](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2516384/Acropolis.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η περιοδική έκθεση «Δωδώνη: το μαντείο των ήχων» έχει και τις γεύσεις της –θα τις ανακαλύψετε ανεβαίνοντας στο εστιατόριο του Μουσείου.
![Γεύση από Δωδώνη στο Μουσείο Ακρόπολης - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2516384/Acropolis.jpg)
Η περίφημη βελανιδιά που προέβλεπε τα μελλούμενα, παίζοντας καθοριστικό ρόλο στον αρχαίο κόσμο, έχει στο Μουσείο Ακρόπολης και το γευστικό της αφιέρωμα. Αν σχεδιάζετε να επισκεφτείτε την περιοδική έκθεση «Δωδώνη: το μαντείο των ήχων» –μέχρι τις 10/1– η οποία αναδεικνύει τον τρόπο λειτουργίας και τη σημασία του παλαιότερου ελληνικού μαντείου, μπορείτε κάλλιστα να ανεβείτε και στο εστιατόριο. Στον κατάλογο έχουν προστεθεί μια σειρά από πιάτα που συνδέονται με τα εκθέματα, αντλώντας έμπνευση από τη γύρω περιοχή και την (πιο πρόσφατη) γευστική της παράδοση: ανάμεσά τους θα συναντήσετε λόγου χάρη φέτα Δωδώνης ψητή τυλιγμένη σε ζαγορίσιο φύλλο με σουσάμι και σπιτικό γλυκό κίτρινης κολοκύθας ή ζυγούρι από την Ήπειρο σιγομαγειρεμένο με χυλοπιτάκι και ξερή μυζήθρα Δωδώνης.
φωτό: Γιώργος Βιτσαρόπουλος