![«Ανθός» σε άλλο… περιβόλι](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2516218/anthos1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Τρία χρόνια αφότου ξεκίνησε στην Καλλιθέα, ο «Ανθός» του Γιώργου Γεράρδου άλλαξε γειτονιά. Τώρα τον βρίσκουμε στην Πλατεία Αγίου Δημητρίου στην Κηφισιά (στο χώρο που στέγαζε τελευταία τη «Σκάντζα»), με την ίδια φιλοσοφία: ρουστίκ βάση με μοντέρνα στοιχεία και αρκετά προϊόντα μικρών παραγωγών στα πιάτα – κασιώτικη σιτάκα με χωριάτικες ταλιατέλες από τα Γιάννενα, τυριά από τη Νάξο και την Κρήτη, μανιτάρια από το Κιλκίς και πάει λέγοντας. Η νέα σάλα συνδυάζει γκρίζους τοίχους, ξύλο, πέτρα και κάποιες κόκκινες πινελιές, την ανοιχτή κουζίνα τη βλέπεις με το που μπαίνεις στο χώρο, ενώ στο μπροστινό κομμάτι, της αυλής, τα παρτέρια έχουν σπαρθεί με κηπευτικά. Πήραν μαζί τους και το brunch, απαραίτητο… αξεσουάρ, που είχε καθιερωθεί στο προηγούμενο πόστο: επανέρχεται με τον καγιανά, τις πίτες και το αλά «Ανθός» μπέργκερ του κάθε Σάββατο και Κυριακή.