![«1920»: Νέο, στα χνάρια του άλλοτε](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2516033/80.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Καινούργιο concept στο χώρο του «Bασίλαινα», με… αύρα επαναφοράς. Σε σύνδεση με την ιστορία του εστιατορίου και της οικογένειας, κινείται κάπου ανάμεσα σε μοντέρνα ταβέρνα, μεζεδοπωλείο και ουζερί.
![«1920»: Νέο, στα χνάρια του άλλοτε - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2516033/80.jpg)
Σας έχουμε γράψει ότι το εστιατόριο «Βασίλαινας» πιάνει από τον ερχόμενο Οκτώβριο πόστο στο χώρο όπου βρίσκαμε το «Αλάτσι», συνεχίζοντας την επιτυχημένη πορεία του στη σύγχρονη ελληνική κουζίνα. Το χώρο, ωστόσο, που τον στέγασε επί πολλές δεκαετίες στην οδό Αιτωλικού στον Πειραιά ο Θανάσης Βασίλαινας δεν θα μπορούσε να τον αφήσει… έτσι. Εκεί αναβιώνει την παλιά βερσιόν του εστιατορίου της οικογένειας, που κοντεύει πλέον έναν αιώνα. Η χρονιά που ξεκίνησε την ιστορία του ως μπακαλοταβέρνα υπογραμμίζεται στο όνομα του καινούργιου –με άρωμα νοσταλγίας– μαγαζιού: το «1920» ξεκινάει στην ταράτσα (κατά πάσα πιθανότητα στις 29/8) μια και η καλοκαιρία έχει μέλλον ακόμη. Από ό,τι μάθαμε, στη σάλα θα προστεθούν κάποιες προθήκες με τυριά, αλλαντικά και διάφορα προϊόντα εικονογραφώντας την αλλαγή και τη σύνδεση με το μπακάλικο του παππού, ενώ εκτός του καταλόγου επαναφέρουν τη λογική του table d’hôte (μεζέδες που μπαίνουν στη μέση, με ενιαίο κόστος ανά άτομο). Στο νέο concept, κάτι ανάμεσα σε μοντέρνα ταβέρνα, μεζεδοπωλείο και ουζερί, την κουζίνα έχει αναλάβει ο νεαρός Σίμος Τριανταφύλλου, βάζοντας στη «συνταγή» και κάτι από την εμπειρία του στα tapas bars της Βαρκελώνης.
Αιτωλικού 72, Πειραιάς, 2104612457.