![«Villa Grigio 46»: καλοκαίρι στην Αγίου Αλεξάνδρου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2515719/villa1.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Στο καινούργιο vino e aperitivo bar του Π. Φαλήρου χαζέψαμε arty φωτογραφίες, ακούσαμε χαλαρές μουσικές, ήπιαμε Aperol Spritz και λευκή Sangria...
![«Villa Grigio 46»: καλοκαίρι στην Αγίου Αλεξάνδρου - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2515719/villa1.jpg)
Κλεισμένο με φράχτη πρασινάδας, το καινούργιο vino & aperitivo bar του Παλαιού Φαλήρου μοιράζεται το ίδιο γκρι κτίριο με το (αδερφό) του ιταλικό εστιατόριο «Da Bruno». Τo λιλιπούτειο εσωτερικό του «Villa Grigio 46» έχει στους τοίχους του διάφορα prints καλλιτεχνών που παίζουν με το φως και το σκοτάδι κι αξίζει να μπείτε για να δείτε τα απίθανα φωτογραφικά «σχόλια» της Αργεντίνας Romina Ressia πάνω στις καταναλωτικές συνήθειες της εποχής και όχι μόνο. Μικρή, καλοκαιρινή, ζωντανή η αυλή, μια μικρή, χαριτωμένη όαση «γειτονιάς», ανάμεσα στα μαγαζιά της Αγίου Αλεξάνδρου, έχει ωραία αύρα και τα τραπεζάκια με τις μοντέρνες φερ φορζέ καρέκλες με τα γκρι μαξιλαράκια, τριγυρισμένα από φαναράκια και γλάστρες είναι ό,τι πρέπει για χαλαρό πίνειν.
![«Villa Grigio 46»: καλοκαίρι στην Αγίου Αλεξάνδρου - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2515719/villa2.jpg)
Από την ώρα που πέφτει ο ήλιος κυκλοφορούν σε ρυθμό apperitivo κλασικά Αperol Spritz κι Americano, Svegliato, δροσερά κι ανάλαφρά Bellini, αλλά και ωραία δικά τους κοκτέιλ με ιταλικές αναφορές. Δοκιμάστε και την αρωματική λευκή Sangria με φρούτα του δάσους (Chardonnay, ρούμι, χειροποίητο σιρόπι βανίλιας και αρώματα λεμονιού και δυόσμου), με τις ευχάριστες, γλυκές αποχρώσεις, κι αν προτιμάτε ένα ποτήρι κρασί, η λίστα προτείνει καμιά τριανταριά ετικέτες (Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία, Γαλλία), αρκετές από τις οποίες και σε ποτήρι. Κοκτέιλ και κρασιά τα συνοδεύουν με διάφορες μπουκίτσες, όπως pecorino τυλιγμένο με καπνιστό μπέικον, tramezzini με vitelo tonnato, γλυκάκια κ.α. Ενώ λίγες μέρες αφότου πήγαμε ξεκίνησαν και τα κυριακάτικα brunch που είχαν στα σκαριά, τα οποία ξεκινούν από από τις 11 το πρωί και κρατάνε μέχρι τις 4, με live σαξόφωνο για συνοδεία.