Όλο και επεκτείνεται το παντοπωλείο-εστιατόριο των αδερφών Δούζη. Δεν έχει πολύ καιρό που εγκαινίασαν ένα «Ergon» στην παλιά πόλη της Ρόδου κι εμφάνισαν, πριν από μερικές ημέρες, ένα ακόμη αθηναϊκό (δεύτερο, μετά τη Νέα Ερυθραία) στο κέντρο. Ο καινούργιος χώρος στη Μητροπόλεως παίζει ανάμεσα στο μοντέρνο και το παραδοσιακό, με μάρμαρο και μωσαϊκό στο μπροστινό του κομμάτι και πιο καθαρές γραμμές στο πίσω καθιστικό, που βλέπει στην Πετράκη.
Το μενού κρατάει κάποιες συνταγές του Δημήτρη Σκαρμούτσου, έχοντας εμπλουτιστεί από τους executive chefs του, Παναγιώτη Ξάνθη και Λευτέρη Αθανασόπουλο. Η έμφαση δίνεται στους μεζέδες –αλείμματα, ποικιλίες, κολοκυθοκεφτέδες με φέτα, φάβα με σύγκλινο, σχαροτύρι σαγανάκι σε κυπριακή πίτα, καπνιστό σκουμπρί με ψητές πατάτες κ.α. – υπάρχουν όμως και κάποια πιάτα ελληνικής κουζίνας, όπως για παράδειγμα πέτουρα με ραγού από μοσχαρίσιο κιαι χοιρινό κρέας, μανιταροπίλαφο ή σουτζουκάκια, με το νέο τέκνο τής ομολογουμένως μεγάλης οικογένειας να ξεκινά από νωρίς με καφέ και πρωινό. Σύντομα θα σας γράψουμε τις εντυπώσεις μας.