![S.Pellegrino Young Chef 2016: Τέσσερις Έλληνες στον ημιτελικό](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2514132/billis.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Περνούν στην επόμενη φάση του διαγωνισμού για την ανάδειξη νεαρών ταλέντων της διεθνούς μαγειρικής σκηνής, κι ετοιμάζουν τις βαλίτσες τους για το Τελ Αβίβ.
![S.Pellegrino Young Chef 2016: Τέσσερις Έλληνες στον ημιτελικό - εικόνα 1](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2514132/billis.jpg)
Στην περσινή πρώτη διοργάνωση του S.Pellegrino Young Chef o Αλέξανδρος Τσιοτίνης ήταν εκείνος που ξεχώρισε στο μεσογειακό ημιτελικό, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για την τελική φάση του παγκόσμιας εμβέλειας διαγωνισμού στο Μιλάνο. Τώρα, στη δεύτερη χρονιά της σημαντικής αυτής πρωτοβουλίας του ελαφρώς ανθρακούχου μεταλλικού νερού S.Pellegrino για την ανάδειξη νεαρών ταλέντων της διεθνούς μαγειρικής σκηνής, οι ελληνικές συμμετοχές ετοιμάζονται και πάλι να ξεδιπλώσουν τη δυναμική τους μπροστά στους τρεις κριτές –τους Οlivier Campanha, Μeir Adoni και Ayadin Demir– οι οποίοι θα επιλέξουν το καλύτερο πιάτο.
![S.Pellegrino Young Chef 2016: Τέσσερις Έλληνες στον ημιτελικό - εικόνα 2](https://www.athinorama.gr/lmnts/articles/2514132/misomikes.jpg)
Ανάμεσα στους δέκα σεφ κάτω από τριάντα ετών που προκρίθηκαν στον ημιτελικό της περιφέρειας της Μεσογείου, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί στο Τελ Αβίβ στις 31/5 βρίσκονται ο Στέλιος Αρακάς, sous chef στο «Pausa» του Αμαρουσίου, o Μιχάλης Μάρθας, sous chef στο «Lindos Mare Hotel» στη Λίνδο, ο Σταμάτης Μισομικές, σεφ στο «Noble Gourmet Restaurant» στη Ρόδο και ο Νικόλας Μπίλλης, σεφ στο «Botrini’s» του Χαλανδρίου. Τους ευχόμαστε καλή επιτυχία. Περισσότερες πληροφορίες στο www.finedinninglovers.com