Στο «Belle Amie» του Πειραιά, οι γιορτές είναι ντυμένες με μουσική παλιών εποχών, όπως ακριβώς ταιριάζει σε ένα χώρο ο οποίος διαπρέπει στην προσεγμένη αναβίωση του παρελθόντος. Εκτός από το κλασικό ρεβεγιόν με fixed μενού (40€ για τα Χριστούγεννα, με τον Μάνο Αθανασιάδη και τη Νέβη Τσουκαλά να τραγουδούν από Sinatra μέχρι Χιώτη, 45€ για την Πρωτοχρονιά) και τις «speakeasy» βραδιές ανήμερα τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά με vintage μουσική και cocktails, τις υπόλοιπες μέρες έχουν προγραμματιστεί τα εξής live: την Τρίτη 23/12 (από τις 22:00), η Ζωή Παπαδοπούλου τραγουδάει δικά της τραγούδια, λαϊκά, μπαλάντες και διασκευές υπό τον γενικό τίτλο «Το αναλύσαμε πολύ»· τη Δευτέρα 29/12 (από τις 22:00) είναι η σειρά των Penny & The Swingin’ Cats να παρουσιάσουν το ρετρό χαρμάνι τους· και την Τρίτη 30/12 (από τις 22:00), η Στέλλα Μακρή κι οι τρεις μουσικοί της δίνουν στη νοσταλγία τον ήχο των blues, του ρεμπέτικου και του fado.
Νοσταλγικά μουσικά Χριστούγεννα στο «Belle Amie»
Το ατμοσφαιρικό εστιατόριο στον Πειραιά «ακούει» μέσα στις γιορτές παλιές μουσικές, από γαλλικά chansons και swing μέχρι ρεμπέτικο και ελαφρολαϊκό.