![Θέατρο Τζένη Καρέζη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/1a/1a1149229a5a47d28d6166956b039d32.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Δυναμική παρουσία σημειώνει το ιστορικό θέατρο "Τζένη Καρέζη", που στεγάζεται στον αριθμό 3 της οδού Ακαδημίας, δίπλα στον σταθμό μετρό του Συντάγματος. Η διαδρομή του ξεκίνησε το το 1977, όταν δημιουργήθηκε από τον θίασο Καρέζη-Καζάκος με την τότε ονομασία Αθήναιον. Παρουσίασε μεγάλα έργα του ελληνικού και παγκόσμιου ρεπερτορίου, τα περισσότερα από τα οποία έγιναν σταθμοί στην ιστορία του ελληνικού θεάτρου: "Το μεγάλο μας τσίρκο", "Ο εχθρός λαός", "Πάπισσα Ιωάννα", "Έντα Γκάμπλερ", "Βυσσινόκηπος", "Ποιος φοβάται τη Βιρτζίνια Γούλφ", "Διαμάντια και μπλούζ", κ.ά.
Περισσότερα στο αφιέρωμα Μετρόραμα