![Το δάκρυ της Παναγίας… ένας ύμνος για τη Σμύρνη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/ce/ce18515b26554b7ba001c7eec38a5ac2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Το 2022 έχει έναν ιδιαίτερο συμβολισμό μιας και συμπληρώνονται 100 χρόνια από την κορύφωση των γεγονότων της Μικρασιατικής Καταστροφής. Με αφορμή την θύμηση της θλιβερής επετείου, παρουσιάζεται η νέα θεατρική παραγωγή "Το δάκρυ της Παναγίας - Ένας ύμνος για τη Σμύρνη" σε κείμενο του Θανάση Ν. Σταυρόπουλου και σκηνοθεσία του Μενέλαου Τζαβέλλα. Οι παραστάσεις θα ξεκινήσουν την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου στο Θέατρο Αλκμήνη.
![Το δάκρυ της Παναγίας](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/08/08434e1bb97d4dffb7a3f1660aeefc79.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Ο σκοπός της συγκεκριμένης παράστασης δεν είναι άλλος από το να μπορέσει και ο πιο απλός θεατής να προσεγγίσει μία τόσο σημαντική και εξαιρετικά επίκαιρη στιγμή της Ελληνικής Ιστορίας, από μία πλευρά διαφορετική.
![Το δάκρυ της Παναγίας](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/66/66c4e328ed144db29a2ef6215c61759a.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Μία γυναίκα, η Ελπίδα, προσπαθεί να βρει τον χαμένο της γιό μέσα στις φλόγες της Σμύρνης. Μία άλλη γυναίκα με έναν νεαρό άντρα της παρουσιάζονται και γίνονται αρωγοί της. Η Ελπίδα δεν μπορεί να κατανοήσει εκείνες τις τραγικές στιγμές που ζει ότι μπροστά της βρίσκονται η Παναγία και ο Άγιος Ιωάννης, ο μαθητής Του. Παρότι εγκλωβισμένη στον προσωπικό της Γολγοθά, η Ελπίδα θα καταλήξει να ακολουθήσει την Παναγία σε ένα διαφορετικό οδοιπορικό όταν πια όλα γύρω της θα είναι χαμένα για την ίδια.
![Το δάκρυ της Παναγίας](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/cd/cde37d8ab4bd42f597d8073018d165af.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Πρωταγωνιστούν οι Γεωργία Ζωή, Κατερίνα Κόρου, Άννα Μωραΐτου, Ευτυχία Αργυροπούλου, Σταύρος Βόλκος, Κωνσταντίνος Νιάρχος, Πέτρος Τσαπαλιάρης (Χρήστος Ιντζέογλου β' διανομή), Ιωάννα Μαρμάρου (Ελένη Μαρμάρου β' διανομή).
![Το δάκρυ της Παναγίας](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/11/116d5d28d0474f43b0f08ede5dfad5bb.jpg?v=1&maxwidth=650&)