![Περσεύς, Ταξίδι του νου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/cu596x532/0,7,596,341/pad/both/cd/cd9cba09a2e4458986f4c50d878f84e0.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Όσοι έχετε τη διάθεση να συνδυάσετε τη βόλτα στους Αγίους Θεοδώρους με μια θεατρική εμπειρία, η θεατρική ομάδα "Ναύς" θα παρουσιάσει, το Σάββατο 20 Αυγούστου (ώρα 9 μ.μ.), την 55λεπτη παράσταση "Περσεύς, Ταξίδι του νου" στο Υπαίθριο Δημοτικό Θέατρο Αγίων Θεοδώρων "Νότης Περγιάλης" με ελεύθερη είσοδο για το κοινό. Τη συγγραφή των κειμένων και τη σκηνοθεσία υπογράφει η Ευγενία Σάλτα, ενώ τους ρόλους ερμηνεύουν οι Αλέξανδρος Δάλλας, Μαρισία Σπίνου, Αθηνά Μήλεση και Δημήτρης Μανώλης. ΄
Ο Περσέας είναι ο μυθικός ήρωας που έκοψε το κεφάλι της Μέδουσα, η οποία δεν ήταν πάντα ένα τέρας με φίδια αντί για μαλλιά, που πέτρωνε όποιον την κοιτούσε. Μετατράπηκε σε αυτό, αφού ο Ποσειδώνας την καταδίωξε και τη βίασε στο ναό της Αθηνάς. Η Αθηνά αρνήθηκε να τιμωρήσει τον Ποσειδώνα για την επίθεσή του και αντ' αυτού κατηγόρησε και τιμώρησε τη Μέδουσα για ένα έγκλημα που η ίδια ήταν το θύμα. Έτσι, λοιπόν, η Αθηνά μετέτρεψε τη Μέδουσα σε τέρας και ο Περσέα είναι ο άντρας, ο οποίος τη σκότωσε και στη συνέχεια χρησιμοποίησε το ισχυρό κεφάλι της ως όπλο.
![Περσεύς, Ταξίδι του νου](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/99/9908d2598dbe462eb11311c4feee3f65.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Οι συντελεστές της παράστασης "διάβασαν" το μύθο του Περσέα ως "ένα ταξίδι αυτογνωσίας και αυτοβελτίωσης μέσω της ενηλικίωσης. Ο Περσέας κινεί γη και ουρανό προκειμένου να σώσει τη μητέρα του Δανάη. Η αποφασιστικότητα και η τόλμη του είναι τα κύρια όπλα του συνάμα με την εύνοια των θεών. Μέσα από αυτά τα εμπόδια ενηλικιώνεται και τελικά έρχεται αντιμέτωπος με τον ίδιο του τον εαυτό, ο οποίος αποσυμβολίζεται μέσω της Μέδουσας. Πιο συγκεκριμένα, ο αποκεφαλισμός της διαστρεβλωμένης εικόνας του εαυτού όταν καταρρέει η ματαιοδοξία ευνοεί την λειτουργία του ταχέως νου και της αντίληψης να επέλθει στα ανώτερα νοητικά επίπεδα".
Οι χορογραφίες και η κινησιολογία της παράστασης είναι της Μαρισίας Σπίνου, οι μουσικές δημιουργίες του Γιώργου Λιβανού, η ενδυματολογία είναι συν δημιουργία των Μαρισίας Σπίνου και Αλέξανδρου Δάλλα και η κατασκευή μάσκας του Δημήτρη Φίλιου "4M STUDIO". Η 4η σκηνή του έργου "Περσεύς, Ταξίδι του νου" είναι εμπνευσμένη από το έργο "Τερατούργημα" του Γιώργου Μπλάνα.