![Φαίδρα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/a5/a56693fd373140bca0da4e7da41c2b2e.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Έναν κεραυνοβόλο έρωτα σαν αυτόν που έπαθε η Φαίδρα για τον Ιππόλυτο, βίωσε ο Δημήτρης Καραντζάς διαβάζοντας τη "Φαίδρα" της Μαρίνας Τσβετάγιεβα και με τη συνεργασία της Θεοδώρας Καπράλου δημιούργησαν το υπέροχο κείμενο της παράστασης που παίζεται στο θέατρο Προσκήνιο. Λαμβάνοντας υπόψιν τα δύσκολα υλικά του μύθου και τους περιορισμούς στην κίνηση και το χώρο δημιούργησε ένα πολύ ακριβές πλαίσιο μέσα στο οποίο κινούνται τα πρόσωπα του έργου, ενώ ενισχύει το μύθο αντιμετωπίζοντας ως δίπολο την Φαίδρα μαζί με την Τροφό.
Όπως πολύ εύστοχα επισημαίνει η Τώνια Καράογλου στην κριτική της για την παράσταση "η εικαστική ομορφιά και η σωματική ευγλωττία συμπλέουν στη δημιουργία ενός σκηνικού ποιήματος που το απολαμβάνεις πρωτίστως με το συναίσθημα και δευτερευόντως με τη λογική".
![Φαίδρα](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/2f/2f9b9c921e414e8ab86869f5ec4e8326.jpg?v=1&maxwidth=650&)
Περισσότερες πληροφορίες
Φαίδρα
Βασισμένη στα κείμενα των Ευριπίδη και Ρακίνα, η παράσταση εξερευνά την ψυχοσύνθεση της παραφερόμενης ηρωίδας που ζει έναν ανεκπλήρωτο έρωτα.