![Ο ΘΕΙΟΣ ΒΑΝΙΑΣ](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/0f/0f25397c7aa74dcd854797dc037ad9d2.jpg?quality=81&404=default&v=4)
"Θαυμάζω την τεχνική του Τσέχοφ και θεωρώ ότι ο "Θείος Βάνια" είναι το πιο πλήρες και συμπυκνωμένο έργο του. Έχω ένα πάθος με τον Τσέχοφ. Η τρίτη πράξη αυτού του έργου θεωρώ ότι είναι το μεγαλύτερο αριστούργημα που έχει γραφτεί ποτέ. Ο τρόπος που φτιάχνει όλη την διαδρομή των προσώπων για να φτάσουν στην τρίτη πράξη είναι τόσο κρυφός και ουσιαστικός"…εξομολογούνταν στο "α" ο Δημήτρης Καραντζάς στην αρχή της θεατρικής σεζόν, σκηνοθέτης και καλλιτεχνικός διευθυντής του θεάτρου Προσκήνιο. Κι ενώ όλα έμοιαζαν έτοιμα για την πρεμιέρα της παράστασης "Θείος Βάνια" του Άντον Τσέχοφ στις 26 Ιανουαρίου με ένα δυναμικό κάστ: Χρήστος Λούλης – Βάνιας, Ξένια Καλογεροπούλου - Μαρία Βασίλιεβνα, Νίκος Χατζόπουλος – Σερεμπριακώφ, Θεοδώρα Τζήμου - Έλενα Αντρέεβνα, Ηρώ Μπέζου – Σόνια, Φιντέλ Ταλαμπούκας – Άστρωφ, Μαρία Φιλίνη - Μαρίνα, Αντώνης Αντωνόπουλος – Τελιέγκιν, μόλις πριν από λίγο μάθαμε πως η παράσταση θα παιχτεί τον ερχόμενο Οκτώβρη. Οι λόγοι είναι προφανείς… Τα αβέβαια και απειλητικά βήματα της πανδημίας δεν ευνοούν το ρίσκο. Με το ανέβασμα του "Θείου Βάνια", το θέατρο Προσκήνιο θα εγκαινίαζε και το εναλλασσόμενο ρεπερτόριο, καθώς οι μέρες των παραστάσεων θα μοιράζονταν με τη "Φαίδρα" της Μαρίνας Τσβετάγιεβα.
Το θέατρο Προσκήνιο θα παραμείνει ανοιχτό και θα συνεχίσει να φιλοξενεί τις παραστάσεις της "Φαίδρας", στη γεμάτη παιγνιώδη ευρηματικότητα σκηνοθεσία του Δημήτρη Καραντζά, το υψηλό αισθητικό γούστο και τις αγέρωχες ερμηνείες της Στεφανίας Γουλιώτη, της Αλεξίας Καλτσίκη, του Μιχάλη Σαράντη, του Κωνσταντίνου Αβαρικιώτη και του Νίκου Μάνεση.
Περισσότερες πληροφορίες
Φαίδρα
Πέντε πρόσωπα αναζητούν την ελευθερία, την ερωτική επιθυμία και την ανάγκη για ένωση μέχρι θανάτου με όχημα την πρωτότυπη εκδοχή του μύθου, που γεφυρώνει το θέατρο με την ποίηση.