![«Επτά επί Θήβας» με Στάνκογλου και Κοντογεώργη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/pad/both/lmnts/articles/2512470/giannisstankoglou.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η μοναδική σωζόμενη τραγωδία από το θηβαϊκό κύκλο του Αισχύλου μας μεταφέρει στις πύλες της Θήβας, όπου οι υιοί του Οιδίποδα, Ετεοκλής και Πολυνείκης, συγκρούονται για την κυριαρχία της πόλης. Ο Γιάννης Στάνκογλου θα ερμηνεύσει - σε διπλή διανομή με τον πρωταγωνιστή του ΚΘΒΕ Χρίστο Στυλιανού - τον ρόλο του Ετεοκλή στην καλοκαιρινή παραγωγή «Επτά επί Θήβας». Το υπόλοιπο καστ δεν έχει ανακοινωθεί, γνωρίζουμε όμως ότι ο σκηνοθέτης της παράστασης Τσέζαρις Γκραουζίνις μας επιφυλάσσει μια εμφάνιση- έκπληξη με τη Νάντια Κοντογεώργη στον ρόλο της Αντιγόνης. Το ρόλο του Άγγελου κρατά ο Γιώργος Καύκας.
Δεύτερη καλοκαιρινή παραγωγή του ΚΘΒΕ θα είναι «Ο Αγαπητικός της βοσκοπούλας», σε σκηνοθεσία Σταμάτη Φασουλή, στο Βασιλικό Θέατρο…