![Κτήμα Ζαχαριουδάκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/58/584ef5972f384a40b22be2122261da5a.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Λευκό, ροζέ ή κόκκινο; Αυτή η ερώτηση επικρατεί την περίοδο των γιορτών, κάθε φορά που ετοιμαζόμαστε να εφοδιαστούμε τα κρασιά για τις μαζώξεις. Η απάντηση έρχεται από το Οινοποιείο Ζαχαριουδάκη και τον βιολογικό αμπελώνα του, που μας χαρίζει ξεχωριστούς οίνους από κρητικές και μη ποικιλίες. Στα λευκά, η Ορθή Πέτρα είναι το αρωματικό απεριτίφ που θα "ζεστάνει" την ατμόσφαιρα, ενώ ο Κώδιξ (Ασύρτικο-Μοσχάτο Σπίνας) και το Βιδιανό θα αγκαλιάσουν τις εντάσεις των κυρίως πιάτων με οξύτητες και λιπαρό χαρακτήρα. Με τα πλατό τυριών και αλλαντικών θα πιούμε το ερυθρό Κώδιξ (Syrah Κοτσιφάλι-Merlot) και με τις πικάντικες σάλτσες το Κοτσιφάλι και την Ορθή Πέτρα (Cabernet Sauvignon-Κοτσιφάλι). Η Ορθή Πέτρα Reserve (Syrah-Κοτσιφάλι) είναι ιδανική για τους οπαδούς του κόκκινου. Με τα επιδόρπια, η ροζέ ημίξηρη Victoria είναι must.
![Κτήμα Ζαχαριουδάκη](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/12/12abe42e5ed64be9951350f80dc547fe.jpg?v=1&maxwidth=650&)