![Figo Pasta bar](https://www.athinorama.gr/Content/ImagesDatabase/p/750x422/crop/both/84/849bea95eff944e1a23740ad566d22c8.jpg?quality=81&404=default&v=4)
Η "παντός καιρού" ιταλική κουζίνα και το κομψό περιβάλλον είναι τα δυνατά χαρτιά του "Figo Pasta Bar", που άνοιξε τις πόρτες του πέρυσι στην κολωνακιώτικη πιάτσα και δικαίως αγαπήθηκε από τους λάτρεις του είδους και όχι μόνο. Η μεσογειακή γοητεία των συνταγών με ιταλικό προφίλ κουμπώνει άψογα και στις θερινές μας εξόδους ενώ, αφού λειτουργεί στην οικεία λογική του all day, προσφέρει αρκετούς λόγους επίσκεψης και στο ξεκίνημα της μέρας για απολαυστικά χαρμάνια καφέ, panini και, λίγο αργότερα, για τις πλούσιες προτάσεις που συνδυάζουν πρωινό και μεσημεριανό γεύμα. Δεν θα παραλείψετε να δοκιμάσετε κάποια από τις κλασικές ή πιο δημιουργικές pinsas με την καλοφτιαγμένη χειροποίητη ζύμη, τα επίσης χειροποίητα ζυμαρικά και τις σπεσιαλιτέ που δίνουν το τέμπο αυθεντικής ιταλιάνικης εμπειρίας. Τέλος, το αέρινο τιραμισού, αλλά και η ντελικάτη πανακότα είναι δύο έξοχες επιλογές που θα σας πείσουν ότι υπάρχει πάντα χώρος για επιδόρπιο. Η μπάρα, πιστός συνοδός των πιάτων, παίζει εξίσου ρυθμικά και solo με πρωτότυπα κοκτέιλ ενώ η κάβα, με εκλεκτά κρασιά του ελληνικού και ιταλικού αμπελώνα, είναι ακόμα ένα κομμάτι που ολοκληρώνει το γευστικό παζλ.